×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/5/18
مصحف هزار ساله ایران در نمایشگاه قرآن به نمایش درآمد

قرآنمصحف هزار ساله ایران به خط هنرمندان ایران در طول ۱۰ قرن پیش به تحقیق و تنظیم سیدمحمدباقر نجفی جمع‌آوری شده است.

پژوهنده اثر مصحف ایران، پس از آنکه ۲۰ سال گنجینه‌های خطی قرآن را در کتابخانه‌ها و موزه ایران مورد بررسی قرار داد، تصمیم گرفت از مهمترین آن نسخه‌ها یک مصحف کامل را تنظیم کند.

مجموعه این نسخه‌ها به اعتبار دینی و هنری متعلق به فرهیختگان فرهنگی ایرانی است که به اعتبار وقف و کمک متعلق به متولیان، حکمرانان ایالات یا پادشاهان ایران است که در طول هزار سال گذشته زندگی کرده‌اند.

پژوهنده در این اثر سعی کرده نمونه‌هایی از کتابت قرآن را در میان صفحاتی نشان دهد که غالب آنها با گل‌ها، پرندگان و نقش‌های هنری زرین تزئین شده است.

همچنین محمد بابایی، مدیر بخش دارالکتابه گفت: دارالکتابه یکی از زیرمجموعه‌های مرکز طبع و نشر است که با هدف شناسایی کاتبان و ارتقای سطح فنی و هنری کتابت قرآن با توصیه تاکیدات مقام معظم رهبری تاسیس شد.

وی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ خوشنویس ممتاز از ۲۰ استان کشور عضو دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن کریم هستند. آثار قرآنی از جمله «کتابت قرآن» به دست هنرمند خوشنویس زنجانی، علی عبدالحسین‌زاده، به خط استاد میرزا احمد نیریزی، «قرآن خط ریحان» اثر استاد بهرام سالکی، «برگزیده‌ای از هزار سال هنر کتابت قرآن» و «کتاب‌آرایی ایرانی»، «تجدید چاپ کتاب اهدایی مقام معظم رهبری به سران کشور‌های اسلامی به فونت نسخ عربی» از جمله قرآن‌های کتابت شده‌ای است که در بخش دارالکتابه در معرض دیدعموم قرارگرفته است.

مدیر بخش دارالکتابه افزود: در بخش نمایشگاهی قرآن کریم آثار برگزیده خوشنویسان دارالکتابه به نمایش گذاشته شده است که این آثار شامل قرآن‌های چاپ شده جدید و قدیم است.

بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم ۲۵ تیرماه با شعار «قرآن، فرهنگ بیداری» در مصلی بزرگ حضرت امام خمینی(ره) تهران آغاز به کار کرده است و تا ۲۴ مردادماه ادامه دارد.

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.