×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/1/29
مجموعه‌ ارزشمندی از عكس‎‌های قديمی در مركز اسناد آستان قدس رضوی

سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها، و مركز اسناد آستان قدس رضويمجموعه‌ای ارزشمند شامل 6222 قطعه عکس متعلق به دوره‌های قاجار، پهلوی و جمهوری اسلامی به مجموعه عکس‌های قدیمی مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزوده شده است.

به‌ گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، سرپرست اداره اسناد این سازمان با بیان این مطلب گفت: افزون بر 6هزار و 200 قطعه از این تعداد، از توسط واقفان واهداکنندگان به مجموعه اهدا و مابقی از طریق خریداری جذب و به منابع مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزوده شده است. علی سوزن چی خاطرنشان کرد: عکس های اهدایی وخریداری به دو صورت آنالوگ و دیجیتال می باشد. وی با بیان اینکه بیش از 5هزار و 400 قطعه از این تعداد به صورت دیجیتال و افزون بر 900 قطعه به صورت انالوگ است افزود: تعداد 200 قطعه از عکس های خریداری شده توسط سازمان مربوط به تاريخ اجتماعي وسياسي شهر مشهد وخراسان در دوره قاجار وپهلوي اول مب باشد. سرپرست اداره اسناد با اشاره به اینکه عكسهاي مربوط به حرم مطهر امام رضا(ع) در دوره قاجار ورجال وزنان آن دوره، نیز از جمله عکس های خریداری شده توسط این مرکز است. خاطرنشان کرد:بیشترین عکس های اهدایی سال گذشته متعلق به تاریخ و فرهنگ شهرستان قوچان است که این عکس ها توسط محمد جابانی به سازمان اهدا شده است. وی عکس های مربوط به آثار واماكن تاريخي آذربايجان ومنطقه غرب كشور اهدایی گلناز طباطبایی را با 438 قطعه در مرتبه دوم اهدا از جهت تعداد دانست و افزود: شرکت نان قدس رضوی نیز با اهدای بیش از 300 قطعه عکس از فعالیت های این شرکت و دوران دفاع مقدس وفعاليتهاي فرهنگي وعقيدتي از دیگر اهدا کنندگان بزرگ این مجموعه است. سوزنچی در ادامه،‌عکس های مربوط به کاشی کاری های آستان قدس رضوی، خانواده دکتر شیخ، بازیگران و هنرمندان تئاتر مشهد ، سيستم ناوگان حمل و نقل و دفاع مقدس را از جمله موارد اهدایی از سوی ارادتمندان به بارگاه امام رضا(ع) دانست. وی همچنین خبر داد: 80 درصد عکس های اهدا شده به این مجموعه از طریق اهدای افراد به بخش تاریخ شفاهی مرکز اسناد و 20 درصد آنها نیز از طریق سازمان های مختلف از جمله سازمان های توسعه حریم رضوی، نان قدس رضوی و مرکز آفرینش های هنری آستان قدس رضوی بوده است.

منبع: سازمان، كتابخانه‌ها، موزه و مركز اسناد آستان قدس رضوی

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.