×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/7/5
کتابخانه مجلس به زودی «اسناد مطبوعات مجلس شورای ملی» را منتشر می‌کند

کتابخانه مجلسمدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از پایان تدوین نخستین جلد از مجموعه «اسناد مطبوعات مجلس شورای ملی» خبر داد.

علی ططری  با اشاره به این که این کتاب تا دو هفته آینده از سوی مرکز انتشارات کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر خواهد شد، اظهار کرد: اغلب اسناد این پروژه به مدیران انتشارات و مطبوعات نخستین ادوار مجلس شورای ملی، درخواست‌ها، انتقادها و وضعیت نشر مطبوعات در آن زمان اختصاص دارند.

رئیس مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نخستین جلد این مجموعه به اسناد مطبوعات نخستین دوره مجلس شورای ملی یعنی از سال‌های 1287 تا 1304 هجری شمسی تعلق دارد.

وی با اشاره به این که جای خالی کتابی که به مشکلات، وضعیت و شرایط اجتماعی حوزه مطبوعات کشور در سال‌های نخست مشروطه بپردازد مشهود بود، گفت: این اسناد که به تازگی مراحل جمع‌آوری، تصحیح و گویاسازی آنها به پایان رسیده است، روایت‌های گوناگونی را از نحوه برخورد با مدیران دولتی مطبوعات و رفتارهای گوناگونی مانند ضرب و شتم، سانسور مطالب و وضعیت مطبوعات در آن دوره تاریخی بازگو می‌کنند.

ططری با اشاره به این که قرار است این طرح تا پایان دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی یعنی شهریور سال 1320 هجری شمسی ادامه یابد، درباره شیوه انتخاب این اسناد توضیح داد: در تدوین این مجموعه کوشیدم هر سند مرتبط با مطبوعات دوره عنوان‌شده را که در آرشیو مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی وجود دارد، شناسایی و گردآوری کنم و سپس سایر اقدامات مرتبط را انجام دهم. در این مجموعه تمامی اسناد مرتبط با مطبوعات اعم از انتقادات، اعتراض‌ها و درخواست مدیران مطبوعات به چشم می‌خورند.

دبیر شورای ارزیابی اسناد کتابخانه مجلس، اطلاعاتی درباره قانون مطبوعات را «ضمیمه» این اثر برشمرد و عنوان کرد: یکی از نقاط قوت مجلس مشروطه با وجود تمامی مشکلات مالی، سیاسی و اقتصادی که کشور را تهدید می‌کرد، تصویب قانون مطبوعات و آزادی آن بود که در نخستین دوره مشروط وضع شد.

 

منبع: کتابخانه مجلس شورای اسلامی

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.