×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/7/4
شاهنامه قرن نهم هجری در کتابخانه ملک

شاهنامهاین شاهنامه که با شماره ثبت 5986 در 938 صفحه و 27 مجلس در کتابخانه ملک نگهداری می‌شود مربوط به قرن 9 هجری و مکتب شیراز است.

 در این شاهنامه در ابتدا و انتهای هر صفحه مهری زده شده و همچنین مهر کتابخانه شاهرخ تیموری به خط ثلث بر آن دیده میشود.در انتهای این نسخه هم دو مهر با نام ابراهیم سلطان سلیمان شاه و شمس الدوله مربوط به دوران قاجار دیده می‌شود.

این شاهنامه که صفحات آن در 25 سطر، 4ستون و به خط نستعلیق نوشته شده، دارای ویژگی هایی است که از آن جمله میتوان به 6 مجلس اول آن اشاره کرد.در این 6 مجلس تمامی پادشاهان از دوره پیشدادی تا ساسانی با ذکر مدت پادشاهی به تصویر کشیده شده اند. از دیگر مشخصات این نسخه که در نسخه های دیگر شاهنامه ها دیده نمی‌شود به تصویر کشیدن خلفای راشدین بجای ائمه اطهار(ع) به همراه پیامبر اکرم (ص) است که نشان دهنده دورانی است که مذهب سنی مورد توجه بوده است. در این نسخه صورت پیامبر اکرم(ص) به تصویر کشیده شده و برای نشان دادن قداست از نقش شعله‌های آتش استفاده کرده که این روش قبل از دوران صفویه و در مکتب شیراز رواج داشته است.

در این نسخه 3مجلس دیگر هم بر خلاف سایر نسخ به تصویر کشیده است.مجلس دیدار اسکندر با اسرافیل که معمولا به تصویر کشیده نمی‌شود. نشان دادن مجلس رویارویی پادشاه مازندران با ایرانیان که بصورت نبرد نشان داده شده و در نبرد بین رستم و اسفندیار تیری که پرتاب شده یک شاخه است و به یک چشم اسفندیاربرخورد کرده در صورتیکه در اکثر نسخه ها تیر دوشاخه‌ای است که به دو چشم اسفندیار برخورد کرده.

اما در این شاهنامه دقت و ظرافت چندانی دیده نمی‌شود و تزئینات آن دارای ریزه کاری های کمی است، این امر نشان‌دهنده این است که نسخه مذکور در وقت کم و سرعت بالا به انجام رسیده است.

منبع: کتابخانه مجلس شورای اسلامی

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.