×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/5/24
آغاز فهرست‌نویسی اسناد خریداری شده کتابخانه مجلس


«علی ططری» مدیر بخش اسناد کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ضمن ااعلام این خبر با اشاره به اهداف تعیین شده برای این مرکز خاطرنشان کرد:

طی دو سال گذشته بیش از 45 جلسه شورای ارزیابی اسناد کتابخانه مجلس برگزار شد، که ماحصل این جلسات خریداری مجموعه بی‌نظیری از اسناد و مکاتبات تاریخی کشورمان بوده است. از این رو با عنایت به رسالتی  که مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی در حفظ و حراست از اسناد تاریخی و پارلمانی کشور دارد و اطلاع‌رسانی این اسناد، تصمیم گرفتیم برنامه مدون برای فهرست‌نویسی اسناد تازه خریداری شده در نظر بگیریم.

ططری اضافه کرد: اکنون که اسناد خریداری شده به مجموعه مجلس اضافه شده در ابتدا باید یک فهرست‌نویسی و شناسایی اولیه انجام ‌شود. چون این اسنادبعضاً به لحاظ ساختاری و همچنین موضوعی متفاوت از اسنادی هستند که در آرشیو مجلس موجود است. اما در هرحال به سبب سهولت دسترسی پژوهشگران این اسناد این کار ضروری است، تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطلاع‌رسانی از این اسناد به عمل بیاید.

 این پژوهشگر تارخ در خصوص نحوه کار و فهرست‌نویسان اسناد گفت: تاکنون از چند تن دوستان متبحر در این حوزه دعوت به عمل آمد، که از این هفته یکی از ایشان کار فهرست‌نویسی بر روی این اسناد را آغاز کرد.

وی در مورد کاربرگه و استاندارد کار هم گفت: به موازات این اقدام استاندارد جدیدی برای فهرست‌نویسی این اسناد طراحی شد تا انشاءالله بدون مشکل اطلاعات این اسناد هم در کوتاه‌ترین زمان ممکن در پایگاه کتابخانه قرار بگیرد.

 

منبع: کتابخانه مجلس

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.