×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/5/23
راه اندازی سرور پروتکل SRU

SRU مخفف کلمات جستجو / بازیابی از طریق  آدرس (Search/Retrieve via URL) است که کارکردهای z39.50 را داراست اما پیچیدگی های آن را ندارد (Z39.50 یک پروتکل-روش ارتباطی- برای بازیابی اطلاعات است که در اصل برای جستجوی پایگاه داده‌های دور (remote) طراحی شده).
استفاده ازSRU به سادگی وارد نمودن یک آدرس اینترنتی است. نتیجه جستجو به صورت XML نمایش داده می‌شود که در بیشتر مرورگرها قابل استفاده است و در نتیجه برای کاربران گوناگون قابل مشاهده خواهد بود.
زبان جستجوی این پروتکل CQL است که جستجوی دقیق در هر پایگاه داده‌ای را ممکن می‌سازد، البته در صورتی که پایگاه داده، آن شکل از جستجو را پشتیبانی کند.
یک SRU client می‌تواند یک فرم HTML باشد و یا در صورت آشنایی با CQL می‌توان با درج URL لازم برای جستجو، نتیجه را دریافت کرد.

شما می‌توانید از طریق این فرم در پرتال کنسرسیوم جستجو کنید. البته برای انجام این کار حتما باید به زبان برنامه نویسی CQL آشنا باشید.

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.