×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/5/23
اجلاس جهانی کتابداری آغاز به کار کرد

هفتاد و هفتمین اجلاس ایفلااجلاس امسال ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری) امروز شنبه 13 آگوست برابر با 22 مرداد در «سن خوان» آغاز به کار کرده است.

مقالاتی از کتابداران کشورمان برای ارائه در اجلاس امسال ایفلا پذیرفته شده بود اما با توجه به اینکه پورتوریکو از جمله کشورهای مشترک‌المنافع با ایالات متحده آمریکا است و سفر به این کشور نیازمند اخذ ویزای آمریکا است، حضور این افراد در اجلاس جهانی کتابداری با مشکل مواجه شده است.

تاکنون زهرا اباذری موفق به حضور در این اجلاس شده است که فریبرز خسروی همکار اباذری در فصلنامه «دانش‌شناسی» در گفتگو با خبرنگار مهر با تائید این خبر گفت: اطلاع دارم که خانم اباذری برای حضور در این اجلاس عازم پورتوریکو شده است.

گفته می‌شود دو نماینده دیگر کشورمان (شیما مرادی و نادر نقشینه) هم در این اجلاس حضور خواهند یافت هر چند این خبر تا این لحظه تائید نشده است.
مقالات حدود 8 کتابدار دیگر برای ارائه در اجلاس امسال ایفلا پذیرفته شده بود که برخی از آنها به دلیل مسائل مالی و برخی به دلیل مشکلات موجود برای اخذ روادید پورتوریکو، امکان حضور در اجلاس جهانی کتابداری را نیافتند.
 
پیشتر حبیب‌الله عظیمی معاون کتابخانه ملی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، از منتفی بودن حضور ایران در این اجلاس به دلیل مشکلات موجود برای اخذ روادید خبر داده و گفته بود: از زمانی که پورتوریکو به عنوان میزبان اجلاس امسال انتخاب شد، پیش‌بینی این وضعیت را می‌کردیم و به همین دلیل برنامه خاصی برای حضور در اجلاس ایفلا تدوین نکرده بودیم.
 
این مقام مسئول در کتابخانه ملی در عین حال درباره احتمال حضور آزاد کتابداران ایرانی در این اجلاس جهانی هم یادآور شده بود: آنها اگر بخواهند در اجلاس شرکت و مقاله‌شان را ارائه کنند، باید از طریق کشورهای دیگر مثلاً ترکیه برای اخذ ویزا اقدام کنند.
 
شعار اجلاس امسال ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری) «کتابخانه‌ها فراتر از کتابخانه؛ یکپارچگی، نوآوری و اطلاعات برای همه» است و برنامه‌های آن تا 18 آگوست (27 مرداد) ادامه دارد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.