×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/5/19
ثبت کتاب‌های اهدایی کتابفروشی «دهخدا» در کتابخانه مجلس آغاز شد


علی‌اکبر زارع بیدکی، مدیر فراهم‌آوری کتابخانه مجلس درباره آخرین وضعیت مجموعه‌ کتاب‌های اهدا شده از سوی خانواده زنده‌یاد محمود عظیمی زواره‌ای به این کتابخانه گفت: این مجموعه که توسط فرزندان زنده‌یاد عظیمی صاحب کتابفروشی «دهخدا» به کتابخانه مجلس اهدا شده شامل 32 هزار جلد کتاب است.

وی ادامه داد: از 25 روز پیش تاکنون کار نظافت و خاک‌گیری کتاب‌ها آغاز شد و در حال حاضر وارد مرحله ثبت کتاب‌ها شده‌ایم و از انجا که تعداد آنها زیاد است تمرکز کاری این روزهای ما روی همین مجموعه است تا هر چه سریع‌تر سر و سامان بگیرد.

مدیر فراهم‌آوری کتابخانه مجلس با اشاره به اینکه این کتاب‌ها هم در زمینه علوم انسانی است و هم علوم پزشکی و فنی - مهندسی گفت: غالب آثار از شاخه علوم انسانی است و گستردگی کتاب‌ها در موضوعات حقوق، ادبیات، مدیریت و تاریخ بیشتر است. همچنین 98 درصد کتاب‌های این مجموعه فارسی و تعداد انگشت‌شماری هم به زبان انگلیسی است. در بین این کتاب‌ها چاپ اول هم زیاد است.

زارع‌بیدکی افزود: این کتاب‌ها پس از فوت زنده‌یاد عظیمی به مدت 13 سال در انبار مانده بوده که در سفر اخیر فرزندان او به ایران، تصمیم گرفتند این مجموعه را به کتابخانه مجلس اهدا کنند که در نهایت همه کتاب‌های موجود را به کتابخانه مجلس اهدا کردند و از هر کتاب گاه تا 100 نسخه هم موجود هست، ولی ما یک تا 2 نسخه را برای کتابخانه مجلس برمی‌داریم.

وی با اشاره به اینکه اجازه اهدای کتاب‌های این مجموعه از سوی کتابخانه مجلس به دیگر کتابخانه‌ها از سوی خانواده زنده‌یاد عظیمی صادر شده است، توضیح داد: ما پس از اینکه مهر کتابخانه دهخدا و مجموعه زنده‌یاد عظیمی را روی همه کتاب‌ها ثبت کردیم، پس از جداسازی آن میزان کتاب که مناسب کتابخانه مجلس است، برمی‌داریم و بقیه آنها را متناسب با موضوع در اختیار دیگر کتابخانه‌های معتبر کشور قرار می‌دهیم.

مدیر فراهم آوری کتابخانه مجلس اضافه کرد: تمام کتاب‌های فنی و پزشکی به کتابخانه‌های مختلف اهدا می‌شود و از بین کتاب‌های علوم انسانی از هر کتاب 2 نسخه برای کتابخانه مجلس برداشته می‌شود که پیش‌بینی می‌کنم از 32 هزار جلد موجود، 7 تا 8 هزار جلد به این کتابخانه منتقل شود که ارزشی بالغ بر 100 میلیون تومان دارد.
زارع همچنین گفت: از بین کتاب‌های فنی - مهندسی و پزشکی که بالغ بر 6 هزار جلد است، برخی از آنها دیگر ارزش چندانی ندارند، ولی مجموعه کتاب‌های علوم انسانی 300 میلیون تومان ارزش دارد.
 
وی در پایان اشاره کرد: فرزندان ایشان 2 هفته به ایران آمدند که ما به پاس تشکر از کار ارزشمندی که انجام دادند، تقدیرنامه‌ای بدان‌ها اهدا کردیم، ولی اگر در فرصت دیگری به ایران بیایند، حتما در مراسم ویژه از آنها تجلیل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Loding



رمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.