×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/5/15
7 میلیون و 500 هزار برگ سند تاريخی دوره صفويه تا عصر حاضر در مركز اسناد آستان قدس


 بر اساس گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي، مدير امور اسناد ومطبوعات اين سازمان با بيان اين مطلب گفت: تعداد 7 میلیون و 500 هزار برگ سندتاريخي در اختیار مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی قراردارد كه دراین میان از مجموع 35 هزار قطعه عکس تعداد 350 قطعه آن در دنیا منحصر به فرد است.

منصور سلطان محمدي خاطرنشان كرد: به زودی با افزوده شدن 6میلیون برگ سند شامل دو مجموعه بزرگ اقتصادی آستان قدس رضوي به این تعداد این مجموعه از نظر تعداد برگ سند به جایگاه دوم در کشور خواهد رسید.

مدیرامور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی با بيان اينكه کاری که از نظر ارزشيابي، ثبت، ورود اطلاعات به سيستم رايانه، نمايه سازي، ديجيتال سازي و ... در این مجموعه بر روی اسناد انجام می شود که دسترسی محققان را به این اطلاعات بسیار آسان می کند در کشور«نمونه» است.

سلطان محمدی در توضیحاتی در ارتباط با گروه مطبوعات گفت، در حال حاضر 1میلیون و 200هزار نسخه از مطبوعات کشور که بالغ بر 12هزار عنوان می شود، در اختیار این مجموعه است که از نظر محتوا در جایگاه اول کشور قرار دارد و از نظر تعداد بعد از کتابخانه ملی در رتبه دوم کشور جای می گیرد.

وی همچنین تأکید کرد  6هزار عنوان از نشریات دانشجویی اهدایی وزارت علوم نیز در اختیار این مجموعه می باشد که تا پایان سال به 17هزار عنوان می رسد که با اضافه شدن این تعداد، به آمار پیشین این مجموعه از نظر تعداد از رتبه دوم به رتبه اول ارتقا می یابد.

مدیر اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی در ادامه، کتابخانه تخصصی مطبوعات در این مجموعه را با 4هزار کتاب تخصصی در کشور«بی نظیر» دانست و یادآور شد در این بخش افست بعضی نشریات و مجلات نیز جمع آوری شده است.

سلطان محمدی در پایان افزود، در واحد اسکن مدیریت اسناد و مطبوعات تاکنون 750 هزار برگ سند در دو فرمت اسکن شده که کار اسکن مطبوعات نیز به زودی شروع می شود و در آینده نزدیک در اختیار محققین قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است آرشیو مطبوعات از سال 1359 در کتابخانه آستان قدس رضوی شکل گرفت که در حال حاضر علاوه بربخش مطبوعات روز که 220 عنوان از نشریات را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد، در تالار اطلاع رسانی مطبوعات نیز آرشیو نشریات كشور موجود می باشد که همه روزه از ساعت 7:30 الی 19 در دسترس عموم می باشد.

 

منبع: لیزنا

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.