×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/4/21
حفاظت از میراث هزارساله نقشه‌ها در کتابخانه کنگره امریکا

بوچ لازورچک، آرشیویست کتابخانه کنگره امریکا و یکی از اعضای کمیته زیرساخت های ملی اطلاعات دیجیتال و برنامه حفاظتی، در گزارشی تحت عنوان « هزار سال نقشه برداری دیجیتال » اعلام کرد: "نقشه ها و اطلس های جزء نخستین بخش هایی بودند که آشنایی با آن ها زمانی که کتابخانه کنگره امریکا، در سال 1800 تأسیس شد حاصل آمد. موجودی کتابخانه بالغ بر بیش از 5.2 میلیون نقشه شامل 80000 اطلس ، 6000 کتاب مرجع، چندین کره و نقشه های برجسته نما سه بعدی و تعداد زیادی از وسایل نقشه کشی در اشکال مختلف از جمله مدل الکترونیکی بیانگر داشتن عظیم ترین  و جامع ترین مجموعه های نقشه کشی در کل دنیا می باشد."

بوچ لازورچک اظهار داشت: "هر یک از نقشه ها در عین حال که ویژگی های مشترک با مدل والد سیمولر دارند تفاوت های عمده ای با هم دارند. این نقشه ها مقادیر بیشتری از اطلاعات، مکان ها؛ با اندازه و شکل های تقریباً مشابه، ارائه می دهند؛ اما نگرانیها برای حفظ کردن و قابل فهم نگه داشتن آنها در طول زمان به طور چشمگیری افزایش یافته است  این نقشه ها در عین زیبایی و پیچیدگی روزی به خاطر گفته هایشان درباره فرهنگهای ما در دهه های نخستین قرن بیست و یکم مورد تکریم قرار می گیرند . خدا حافظ! شکل ثابت نقشه؛ سلام به دنیای اطلاعات جغرافیایی."

وی در ادامه در تشریح پروژه های دیجیتالی کردن اطلاعات جغرافیایی کتابخانه کنگره بیان کرد: "پروژه آرشیو دیجیتالی اطلاعات جغرافیایی ملی یکی از 8 پروژه های اصلی NDIIPP است که درسال 2004 شروع به کار کرده بود . این پروژه کتابخانه های دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا، کتابخانه های دانشگاه استنفورد و منابع اطلاعاتی دانشگاهی را برای طراحی یک شبکه متحد ملی با مأموریت آرشیو کردن داده ها و عکس های هوایی جفرافیایی ، فراهم آورد. آنها همچنین مجموعه ای از توافقنامه ها مبنی برکنترل و حفظ و نگهداری اجسام ، مدیریت حقوق ، تعهدات شرکاء قابلیت همکاری سیستم ها و تبادل موضوعات جغرافیایی دیجتال ایجاد کردند."

نوشته شده توسط : - پوررمضانی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.