×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1390/2/12
غني‌ترين پايگاه عكس نمايندگان مجلس شورای ملي و سنا در سايت كتابخانه مجلس

منوچهر نظری از كارشناسان كتابخانه مجلس كه به تازگی كتابی در معرفی نمايندگان ادوار مجلس شورای ملی نگاشته، از عكس‌هايی می‌گويد كه آن‌ها را برای كتابش فراهم ساخته بود و اينك همه آن‌ها در اختيار سايت كتابخانه مجلس گذاشته است

     كسانی كه به پژوهش‌های تاريخی علاقه‌مندند خوب می‌دانند كه برای روشن شدن گوشه‌های تارك تاريخ گاهی ارزش يك عكس از صدها سند نوشتاری بيشتر است. عكس‌های تاريخی و تصاوير مستند از با ارزشترين مدارك و اسناد در حوزه تحقيقات مردم‌شناسی و جامعه‌شناسی و از منابع اوليه تحقيق در اين حوزه‌ها به شمار مر‌آيند. به همين دليل معرفی و فهرست‌كردن عكس‌های تاريخی هرملتی از ضروری‌ترين راه‌ها‌ برای شناخت بهتر گذشته آن كشور است. اصولاً در بسياری از تحقيقات، تصاوير گوياتر از صدها كلمه است. بطوری كه ممكن است شما در وصف مكانی يا شخصی ده‌ها جمله توضيح دهيد، اما ذهن مخاطب تا تصوير آن مكان يا شخص را نبيند آنطور كه بايد مجاب نمی‌شود و به واقيت نمی‌رسد.

    نظری در ادامه می‌نويسد: من در سال 1383 كه نگارش كتاب «رجال پارلمانی ايران، از مشروطه تا انقلاب اسلامي» را شروع كردم در همان ابتدای كار به اهميت عكس واقف بودم، بنابراين از همان سال تا پايان نگارش كتاب كه هفت‌سال به‌طول انجاميد به صورت پيگير به دنبال تهيه عكس نمايندگان مجلس شورای ملی و سنا بودم، و به دليل كمبود منابع و عدم همكاری كتابخانه‌های ديگر مثل كتابخانه‌ تاريخ معاصر، برای تهيه اين عكس‌ها با دشواری‌های زيادی مواجه شدم. برخی از اين عكس‌ها را با قيمت بالايی خريداری كردم. بسياری از اين عكس‌ها به علت چاپ بر روی كاغذ نامرغوب مثل روزنامه و يا به دليل پايين بودن كيفيت چاپ كتاب، فاقد كيفيت لازم برای عرضه به مخاطب بود، بنابر اين ناچار برای چاپ مرغوب اين عكس‌ها، روزها و ساعت‌های زيادی را در كارگاه‌های عكاسی برای ترميم و بازسازی آنها صرف كردم تا اينكه بالاخره پس از سال‌ها تلاش توانستم بيش از 1400 قطعه عكس نسبتاً مطلوب از نمايندگان مجلس شورای ملی و سنا تهيه كنم. البته حدود 600 قطعه از اين عكس‌ها را از لابه‌لای پرونده‌های پرسنلی نمايندگان و همچنين از روی اعتبارنامه‌های آنها كه در آرشيو اسناد كتابخانه مجلس موجود است به دست آوردم و بخش عمده‌ای را هم از لابه‌لای برگ‌های كتاب‌ها، روزنامه‌ها، سالنامه‌ها و همچنين از خود نمايندگانی كه در قيد حيات بودند و يا از طريق فرزندان يا نوه‌های آنان به دست آوردم، و عليرغم اين همه تلاش، متأسفانه هنوز نتوانستم تصوير 400 نفر ديگر از نمايندگان مجلس شورای ملی و سنا را تهيه كنم.

    اين كارشناس تاريخ اضافه‌می‌كند: پس از اتمام نگارش كتاب رجال پارلمانی ايران، تقريباً تمام عكس‌هايی كه در اين كتاب معرفی شدند به عنوان «پايگاه عكس نمايندگان ملي» بر روی سايت كتابخانه مجلس قرار گرفت تا مورد استفاده محققين و تاريخ‌نگاران كشور قرار گيرد. اين پايگاه كامل‌ترين و غنی‌ترين پايگاه عكس نمايندگان مجلس شورای ملی و سنا در كشور است.(منبع:کتابخانه مجلس)

نظری در پايان با تشكر از كسانی كه كمكش كرده اند آورده: در اينجا لازم می‌دانم از همه كسانی كه در تهيه اين عكس‌ها بنده را ياری كرده‌اند خصوصاً از روح بلند زنده‌ياد استاد فرهيخته دكتر ايرج افشار تشكر و سپاسگزاری نمايم، و همچنين تشكر ويژه داشته دارم از جوان خوش‌ذوق آقای شاهين حسينی (عكاسی بهارستان) كه مرمت و چاپ اين عكس‌ها را با صبر و حوصله به نحو مطلوبی به اتمام رسانيد. و نيز از اساتيد، محققين، نويسندگان و بازماندگان نمايندگان مجلس شورای ملی و سنا تقاضا دارم چنانچه تصاويری از اين رجال در اختيار دارند به آدرس ميدان بهارستان، كتابخانه مجلس شورای اسلامي، كدپستی 1157613411 و يا به نشانی الكترونيكي: www.m.nazari774@gmail.comاین آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه‌ها محافظت می شود. برای مشاهده آن نیاز به فعال کردن جاوا اسکریپت دارید. برای اينجانب ارسال نمايند تا انشاءالله در چاپ‌های بعدی كتابم و همچنين در سايت كتابخانه مجلس مورد استفاده قرار گيرند.

 

   علاقمندان می‌توانند اين تصاوير را در صفحه نخست سايت كتابخانه مجلس به آدرس ical.ir  با ورود به فضای «پايگاه نمايندگان مجلس شورای ملي» ملاحظه كنند، و با قرار دادن نشانگر روی هرعكس اطلاعات مختصری در مورد هريك را بخوانند.

نوشته شده توسط : سرپرست سایت

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.