×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مركز مطالعات و تحقيقات انرژي هاي نو
پدیدآورندگان : آزاده كريمي (پديدآور)
عليرضا خدادادي نژاد (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي انديشه ها و فناوريهاي نو در معماري
خلاصه : بيش از يك سوم انرژي مصرفي كشور به بخش ساختمان اختصاص دارد،به سبب يارانه هاي كلان و عدم فرهنگ سازي صحيح اكثر قريب به اتفاق ساختمان هاي كشور به لحاظ ضوابط فني شناخته شده براي جلوگيري از هدر رفت انرژي در شرايط غيرقابل قبول قرار دارند.در نتيجه در بخش ساختمان نيازمند راهكارهاي اساسي در جهت صرفه جويي و ارتقاي سطح كيفي در زمينه مصرف انرژي است ،در اين راستا تدوين استانداردها، فرهنگ سازي و اعمال سياست هاي تشويقي و ترويج استفاده از انرژي پاك و تجديدپذير بسيار حائز اهميت است. لذا به منظور گسترش پروژه هاي مطالعاتي و تحقيقاتي و تسريع در طرحهاي كاربردي پژوهشي و نيز افزايش آگاهي عمومي، آموزش واطلاع رسانينسبت به موضوع انرژي، بهينه سازي مصرف و انرژيهاي نو طرح ايجاد مركز مطالعات و تحقيقات انرژي هاي نو مطرح مي شود. اين مركز مطالعاتي و پژوهشي و آموزشي بوده ودر فضاي سرپوشيده بالاخص به موضوع بهينه سازي انرژي و انرژيهاي نو پرداخته و بمنظور خودگردان بودن آن بهتر است نزديك به يكي از مراكز بزرگ شهري كشور ايجادشود. اين پژوهش در پي كشف ارتباط ميان طراحي معماري و انرژي هاي نو است.ارتباطي كه شايد در وهله نخست ضعيف و بي اساس بنمايد لكن از نگاهي عميق و موشكافانهپنهان نمي ماند.تئوريسين هاي حوزه نقد معماري بدين مقوله به تفصيل پرداخته اند.لكن آنچه كه به زبان و بيان معماري در مي آيد و جامه وجود كالبدي بر تن مي نمايد بيشك ارج و قربي ديگر خواهد يافت. همانطور كه ميدانيم اندوخته هاي انرژي فسيلي مانند نفت ،گاز و زغال سنگ بخش بيشتر انرژي كشور هستند ،از انرژي هاي تجديدپذير نيزمي توان انرژي خورشيدي ،انرژي زمين گرمايي،آب و باد را نام برد. اندوخته هاي فسيلي در آينده اي نه چندان دور پايان مي يابند،تنها انرژي هاي تجديدپذير هستند كه براي سرمايه گذاري هاي دراز مدت مناسب مي نمايند. با توجه به جايگاه حفظ محيط زيست و صرفه جويي در منابع پايان پذير فعلي ،نياز به بهره مندي از انرژي هاي تجديدپذير و پاك مانند انرژي خورشيدي روز به روز بيشتر محسوس مي گردد. هدف از احداث مركز مطالعات و تحقيقات انرژي هاي نو فراهم آوردن ساختماني پايدار است كه با حداكثر بهره مندي از محيط زيست اطراف ،بتواند نيازهاي اوليه خود را تامين كند و سازگار با طبيعت پيرامون باشد. در اين مقاله در ابتدا به معرفي انرژي هاي نو در معماري مي پردازيم و در ادامه به چگونگي به كارگيري آنها در كالبد معماري پرداخته ودر آخر نمونه هاي موفق اجرا شده را معرفي ميكنيم
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NTA01-NTA01_365.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/6/24
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/21
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.