×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تسبيح موجودات از منظر قرآن و روايات
پدیدآورندگان : قربانعلي اخلاصي‏ (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : حديث
خدا ‎
تسبيح
تسبيح الموجودات
تسبيح موجودات
قرآن
التسبيح
روايات
الكلام الإسلامي
موجودات
ادراک
حشر موجودات
الحشر
حشر
كلام اسلامي ( حوزه اصلي )
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، معاونت پژوهشي، دفتر تبليغات اسلامي ، ، 1391
مشخصات فیزیکی : ‭211‬ص.‬
خلاصه : مفهوم تسبيح عبارت است از تنزيه خدا از هر چيزي که لايق کمال و جلال او نباشد. دلايل نقلي (آيات‌و ‌روايات) و عقلي، وجود شعور ‌و ‌ادراک و همچنين اراده و اختيار در همه موجودات را اثبات نموده، و نشان از اين دارد که تمام موجودات آگاهانه و از روي اراده‌و‌اختيار خود، خداوند را تسبيح مي‌کنند. با توجه به اين‌که حرکت، هدايت، غايت‌و ‌اجل از مختصّات و ويژگي‌هاي موجودات در عالم طبيعت مي‌باشد؛ برخي حرکت را تسبيح موجودات دانسته‌اند؛ و در ديدگاه قرآني ‌و ‌توحيدي نيز اين حرکت از هدايت برخوردار است، و هر دو غايتي دارند که به‌سوي خدا مي‌باشد، و با فرا رسيدن اَجل تمام مي‌شود. در اين راستا، حشر موجودات نيز مورد توجه خواهد بود، که آيات ‌و ‌روايات متعدّدي بر آن دلالت مي‌کند؛ بر اين اساس، اولاً پديده حشر، مؤيد شعور، اراده‌و ‌اختيار موجودات بوده و ما را در فهم تسبيح حقيقي آن‌ها کمک مي‌کند؛ و ثانياً وجود حشر، دليلي بر تسبيح‌و‌سجود موجودات از روي اختيار ‌و‌قصد است، نه از باب ناآگاهي و جبر. البته اختلافاتي هم در مورد مسأله تسبيح موجودات، ميان انديشمندان مطرح گرديده، و در اين زمينه، برخي از آن‌ها تسبيح را تکويني و برخي تشريعي دانسته، و عده‌اي نيز به هر دو تسبيح قايل هستند.گروهي نيز مراد از تسبيح را سجده و نماز مي‌دانند، و بسياري از دانشمندان معتقد هستند که تسبيح به زبان قال بوده، و برخي آن را به زبان حال دانسته، و عده‌اي نيز اعمّ از قال‌و حال مي‌دانند. تسبيح اخصّ، خاصّ ‌و عام از اقسام تسبيح بوده، و اطلاق کلمه تسبيح در مورد موجودات هر سه قسم را شامل مي‌شود. همچنين اعتقاد هر مسلماني بر اين است که تقديس و تسبيح خداوند ريشه تمام اعتقادات و اساس انديشه‌هاي اسلامي بوده، و زيربناي روابط عالم هستي با خدا را تشکيل مي‌دهد.
یادداشت :
/ قربانعلي اخلاصي
؛ استاد راهنما: سيد حسين شفيعي دارابي
؛ استاد مشاور: اکبر ميرسپاه
ملزومات سیستم: ویندوز (XP+)، با پشتیبانی از متون فارسی و عربی؛ گوگل کروم ۲۳+، موزیلا فایرفاکس ۲۳+، اینترنت اکسپلورر ۹+، ادوب اکروبات ریدر ۹+
کتابنامه
شناسه : 482924
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/2/16
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.