×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مفهوم آينده نگري
پدیدآورندگان : ريچارد اسلاتر (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

وضعیت نشر : بهار‭۱۳۸۶ ‬
خلاصه : رشته آینده نگری به لحاظ ایده ها، ادبیات و روش شناسی های متنوع خود، در خور توجه است اما به زبان و مفاهیم آن، توجه چندانی نشده است .هر چه بیشتر در این زمینه مطالعه می کنم، بیشتر درمی یابم که زبان و مفاهیم آینده نگری، نقاط قوت آن به شمار می روند .آموزش آینده‌نگری در سطح کارشناسی ارشد روشن می سازد که یکی از اولین مشکلاتی که دانشجویان با آن مواجه می‌شوند، نبود مفاهیمی با جهت گیری خاص آینده نگری است .این مقاله نشان می دهد که این مفاهیم بسیار مهمند .بخش اول مقاله، به نقش مفاهیم آینده نگری به عنوان مبنای پیش نگری اجتماعی توجه دارد و بخش دوم، گزیده‌ای از مفاهیم مفید آینده نگری را مورد بررسی قرار می‌دهد .مفاهیم آینده-نگری و گفتمانی که مورد پشتیبانی قرار می دهند، زمینه ای مطالعاتی و منابعی را برای برنامه ریزی، نوآوری اجتماعی و ایجاد طرح های جدید فراهم می آورند .این پشتیبانی به مردم کمک می‌کند تا بر تعین بخشیدن به آینده‌های خویش توانا گردند .اما بدون دانش در مورد این عناصر نمادین) دانشی که طی کار به دست می‌آید (رشته آینده نگری قابل درک نیست .در حقیقت، این مساله آغازین، یکی از موانع مهم برای شناخت وسیع تر آن است .به رغم این، یکی از فواید عظیم مفاهیم آینده نگری آن است که این امکان را فراهم می‌آورند که ساختارها و انتخاب‌های مبهم، ناشناخته و نادیده، به روشنی در کانون توجه قرار گیرند..
یادداشت :
/ ریچارد اسلاتر
؛حمید پورنگ
شناسه : 400385
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/9/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.