×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: فضايل و رذايل اخلاق اجتماعي در قرآن و عترت
پدیدآورندگان : فاطمه ملازاده سوركي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : همايش منطقه اي اخلاق اجتماعي از منظر قرآن و عترت
خلاصه : اسلام ديني اجتماعي است و حتي احكام فردي آن نيز در جهت اصلاح روابط اجتماعي و تقويت اهداف قرآني استفاده مي شود. به اين دليل ، هدف اسلام، تنها ساختن فرد «دين دار» نيست، بلكه هدف بزرگتر و مقدس تر اسلام « آماده ساختن» و بستر سازي براي «جامعه مدار» است كه روابط اجتماعي و اخلاقي آنان بر اساس احكام دين بنا شده باشد. در اين مقاله سعي شده است به جهت اهميت اين موضوع در قرآن و متون ديني و روايي، در چهار بخش جداگانه به اين امر مهم پرداخته شود. كه بعد از ذكر مقدمه، در دو بخش، تنها به قسمتهايي از فضايل اجتماعي مورد تأكيد قرآن كه مهمتر بوده است اشاره گردد، مانند، احسان، ايثار و انتقادپذيري، اعتدال و ... . و نيز رذايل اخلاق اجتماعي مانند اشاعه فحشا، بي غيرتي، تجسس و ... بپردازد. و از آنجا كه امور اخلاقي مورد تأكيد قرآن و عترت تنها در حكومت صالحان ميتواند عينيت پيدا كند، در دو بخش جداگانه به اين موضوع مهم در سيره نبوي در زمان حكومت آن دردانه هستي؛ و در سيره علوي در حكومت حضرت علي (ع) پرداخته شود
شناسه : oai:civilica.com/Paper-TAFTIAUMAAREF01-TAFTIAUMAAREF01_037.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/1/31
تاریخ تغییر رکورد : 1392/1/31
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.