×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: نگاهي به موسيقي نثر در كتاب سرگذشت حاجي باباي اصفهاني
پدیدآورندگان : سيدحميد فرقاني (پديدآور)
پويان , مجيد , 1352 - (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : ششمين همايش پژوهشهاي ادبي
خلاصه : از جمله مواردي كه هنگام سبك شناسي اثر ادبي به آن توجه مي شود، بررسي ويژگيهاي زباني متن است. ويژگيهاي زباني متن نيز، خود در سه سطح آوايي، لغوي و نحوي مورد تحليل و بررسي قرار مي گيرد.سطح آوايي معمولا در بررسي متون منظوم كاربرد دارد ، اما از آنجا كه در بعضي متون نثر زبان فارسي كاربرد قطعات موزون و عناصر ايجاد موسيقي و نظم را به خوبي مي توان مشاهده كرد، شايسته است كه موسيقي نثر و عناصر ايجاد آن به عنوان يكي از ويژگيهاي سبكي تعدادي از متون نثر، مورد بررسي قرار گيرد. يكي از متون ادب فارسي كه در آن از عنصر موسيقي به خوبي استفاده شده است ترجمه سرگذشت حاجي باباي اصفهاني به قلم ميرزا حبيب اصفهاني است. در اين مقاله كوشش مي شود تا ابتدا تعريف قدما از كلام موزون بررسي شود. براي توصيف انواع توازن به سه سطح تحليل آوايي، واژگاني و نحوي نياز است. بنابراين ابزارهاي آفرينش موسيقي همراه با نمونه هاي آن در نثر كتاب حاجي بابا، با توجه به اين سه سطح، طبقه بندي و توصيف مي شوند و پس از آن تاثير و كاربرد هر كدام از اين ابزارها در ايجاد موسيقي نثر بررسي مي شود. از ميان اين ابزارها، صنعت سجع و پس از آن جناس و ترصيع و موازنه كه از صنايع مطرح شده در سطح توازن واژگاني هستند بيشترين بسامد و تاثير موسيقايي را در كتاب سرگذشت حاجي باباي اصفهاني دارند و پس از آن توازن نحوي و توازن اوايي در ايجاد موسيقي در اين كتاب نقش دارند. وزن طبيعي گفتار نيز عامل ديگري است كه در اين مقاله به آن پرداخته شده است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-LRC06-LRC06_144.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/2/12
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/17
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.