×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: موارد بطلان راي داور از منظر قانون
پدیدآورندگان : فريبا بلوطي (پديدآور)
سيدجعفر هاشمي باجگاني (پديدآور)
عبدالله صديقيان (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي وكالت، اخلاق، فقه و حقوق
خلاصه : يكي از نهادهاي كهن و ريشه دار در نظام حقوقي ايران، امر داوري است. نهاد داوري و حكميت، درواقع نوعي قضاوت خصوصي تلقيمي شود كه افراد برمبناي تراضي و اصل آزادي و حاكميت اراده در قراردادها، قبول ميكنند به جاي دخالت حكومت، ثالث در ميان آنانحكم راند. ويژگي ها و امتيازات اين نوع رسيدگي در مقايسه با طرح دعوي در محاكم، از جمله سريعتر، كم هزينه تر، محرمانه تر بودنآن و نيز غيرتشريفاتي بودن دادرسي و آزادي گزينش قاضي مورد اعتماد و وثوق طرفين و گاه واجد شايستگي بودن بيشتر داوران دربرخي دعاوي خاص (متخصص بودن داوران در رشته مربوط) و غيره است كه همين موجب استقبال افراد و شايع شدن بيشتر اينتأسيس در اجتماع امروزي است (هاوس منينجر؛ 1370، 223 ). اما بيگمان چون پذيرش داوري خصوصي از سوي افراد برخلاف اصلاست و اراده آنان ظهور در نوعي تصالح و سازش دارد كه بر اين اساس چه بسا صاحب حق با اظهارنظر فردي غيرمتخصص در امرقضا مواجه شود و اين قبيل آرا بايد نهايتاً توسط دادگستري اجرا شود، مسائل قابل بحث فراواني حولوحوش آن وجود دارد. در واقعطرفين داوري حتي شخصي كه در رسيدگي داوري بازنده ميشود بايد رسيدگي داور را عادلانه و منصفانه احساس نمايند. براي اينكهفرايند داوري عادلانه و منصفانه باشد رأي داوري معيوب و اركان آن دچارخلل و ايراد باشد، نبايد اجرا شود و طرفي كه از آن خلل وعيب متضرر مي شود بايد بتواند نسبت به آن اعتراض كند. نظارت قضائي يا كنترل رأي داوري و مباني آن همواره يكي از مهم ترينمباحث در حقوق داوري است، به همين دليل همانطور كه آيينهاي رسيدگي قضايي در دادگاهها تحت شرايطي امكان اعتراض به رايداوري را فراهم نموده اند قوانين و مقررات داوري هم ساز و كاري بنام درخواست ابطال رأي داوري را پيش بيني نموده اند تا اوصافيكه يك راي بايد واجد آن باشد را تضمين كند تا عدم وجود شرايط اساسي رأي و قرارداد داوري بدون ضمانت اجرا باقي نماند وطرفين بتوانند رأيي را كه بطور جانبدارانه و غير منصفانه و خارج از چارچوب قوانين صادره شده را بلا اثر نمايند. بنابراين در پژوهشحاضر ما بر آن شديم تا بابررسي قوانين داوري موارد اعتراض به راي داوري را شناسايي و دسته بندي و تشريح نماييم كه مبحث اولبه امور و تشريفات مربوط به داوري و مبحث دوم به بحث بطلان راي داور و جرخ داور از منظر قانون مدني مي پردازد كه در دوبخش موارد احصا شده در قانون و موارد احصا نشده تدوين شده است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-MAYBODLAW01-MAYBODLAW01_237.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/6/30
تاریخ تغییر رکورد : 1395/8/10
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.