×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: روشن ضمير في شرح جوشن صغير
پدیدآورندگان : -1 محمد حسن بن قنبر علي زنجاني(1256 ـ ح 1340 ق) (پديدآور)
نوع : متن
جنس : نسخه خطی
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

مجمع ذخایر اسلامی (کدنا)

توصیفگر : دعا
وضعیت نشر : يكشنبه غره محرم 1327 ق
یادداشت : ,شرح مفصلى بر دعاى جوشن صغير است كه بنا به درخواست پسر بزرگش محمد على نوشته شده. مؤلف دعا را به 20 فقره تقسيم كرده و هر يك را در فصلى گنجانده، و بدين ترتيب كتاب در 4 مقدمه و 20 فصل و يك خاتمه تنظيم شده است. از آن جا كه دعاى جوشن صغير به تلويح به مصائب كربلا نيز اشاره كرده، در پايان هر فصل مجلسى در بيان حالات و مصائب سيد الشهداء(عليه السلام) به كتاب افزوده شده است. هر قسمت از دعا ذيل دو عنوان " المعنى و الترجمه " و " اللغة و التفسير " بررسى مى شود. خاتمه مفصل كتاب منبع بسيار مناسبى براى شناخت مؤلف و آثارش است چه در آن جا طى حدود 15 برگ زندگى خودنوشت مفصلى ارائه كرده است. وى احتمالاً مجموعه تأليفاتش را با نام مقولات عشر(در 9 جلد) گرد كرده بود كه روشن ضمير جلد سوم آنها است. در ابتداى نسخه وقفنامه اى از مؤلف به چشم مى خورد كه اين كتاب را با ساير كتابهايش(منهج الرشاد فى شرح الارشاد در 4 جلد، تبيان البيان فى قواعد القرآن، انيس الطلاب فى العلم والآداب، توضيح المشكلات فى تنقيح المعضلات و قسطاس المقادير فى مقياس المعائير) بر عموم شيعيان وقف كرده است. در 9 ربيع الاول 1327 ق با توليت خودش و سپس پسرانش محمد على و محمود و فرزندان آنها و پس از آنها اعلم علماى زنجان. پايان يافته در غره محرم 1327 ق در سن 71 سالگى., خط نستعليق,عناوين و نشانيها در متن و حاشيه شنگرف، ابتداي نسخه تقريظ عبدالحسين در 24 ذيقعده 1337 ق با مهر بيضوي: " عبده الراجي عبدالحسين " و تقريظي در سلخ ذي الحجه 1329 ق با مهر بيضوي: " عبده رفيع الدين " و وقفنامه مؤلف با مهر بيضوي اش به سجع: " عبده الراجي محمد حسن " و مهر مربع: " العبد محمد حسن ". در پايان تقريظي با مهر بيضوي: " الواثق بالله عبدالرحيم " و تقريظي در 28 شوال 1329 ق با مهر بيضوي: " نصر الله " و مهر مستطيل: " افوض امري الي الله الغني عبده حسن 1324 ". در برگهاي 208 ر ـ 215 پ اشتباهاً صفحاتي از مجموعه اشعاري در توحيد از ثنائي و ناصر خلخالي و خموش و ملا محسن فيض را صحافي كرده اند كه به اين كتاب ارتباطي ندارد. وقف مرحوم شيخ حسن علمي زنجاني. جلد تيماج مشكي، با رويه كاغذ ابر و باد.,ذريعه، ج 11، ص 272
شناسه : oai:zakhair.net/043792
تاریخ ایجاد رکورد : 1389/5/31
تاریخ تغییر رکورد : 1389/5/31
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.