×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: پايداري گنبد سلطانيه
پدیدآورندگان : ميترا بيگ محمدي (پديدآور)
رعناالسادات كمالي نژاد (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : كنگره بين المللي پايداري در معماري و شهرسازي معاصر خاورميانه
خلاصه : پوشش گنبد در ايران پييشنه اي ديرينه دارد . كمبود چوبهاي استوار و كشيده كه در حقيقت عنصر اصلي پوشش تخت است ، سبب شده است كه پوشش سغ sagh و گنبد روايي پيدا كند و بخصوص در دهانه هاي وسيع ترجاي پوشش تحت را بگيرد . قديمي ترين شكل هاي منحني در پوشش زيرين چغازنبيل متعلق به هزاره دوم ديده شده است .با وقفه طولاني در دوران هخامنشي معماري درخشاني با پوشش مرتفع و مسطح در اوج قدرت و كارائي جلوه دارد ولي چه قبل و چه بعد از آن بعلت فراهم نبودن شرايط خاص اقتصادي در اين دوران آوردن چوب سدر و ساج هميشه ميسر نبوده و در جنگل ها و جلگه هاي اين سرزمين هم چوب مناسب پوشش پرورش نمي يافته است لذا طاقهاي منحني و گنبد جاي اصلي خود را به عنوان يك پديده ساختاري و اقليمي در معماري ايران به آساني پيدا مي كنند .
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CAMU01-CAMU01_041.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/6/21
تاریخ تغییر رکورد : 1395/10/16
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.