×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تأثير آموزش والدين داراي كودكان عقب مانده ذهني مرزي بر آرامش خانواده / پژوهش كيفي
پدیدآورندگان : سيدفاتح مرادي (پديدآور)
فايق كنعاني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : دومين همايش ملي روانشناسي-روانشناسي خانواده
خلاصه : رويارويي والدين با مشكلات عقب ماندگي ذهني كودكان مسأله اي مهم و قابل تأمل است كه معمولاً به دليل فرايند آموزش و كم اطلاعي در آنها آرامش عمومي خانواده را بههم مي زند. هدف از پژوهش حاضر تأثير آموزش والدين بر كم كردن مشكلات و آرامش اين نوع خانوادههاست. دراين پژوهش يك خانواده داراي كودكان عقب مانده ذهني مرزي هستند مورد بررسي قرار گرفته كه داراي دو فرزند(يك دختر 14 ساله و يك پسر8 ساله) مي باشد. با استفاده از آزمون وكسلر كودكان مشخص شد كه هوش آنان در حد مرزي(ميانگين 76.5 ) مي باشد. در پژوهش حاضر 8 جلسه با خانواده مذكور جلسات آموزش گذاشته شد و روند تغيير خانواده ها با استفاده از نمودارهاي لازم به اجرا در آمد. دوره بهبود رفتارهاي تنش آميز در خانواده در طول هفته هاي مشاوره و در يك دوره پيگيري يك ماهه نيز مورد بررسي قرار گرفته است. ميزان رفتارهاي نابهنجار در كودكان ازجمله دعوا، گوشه گيري، عصبانيت هاي بي مورد، حساسيت زياد والدين، عدم فعاليت جمعي كودكان به طور محسوسي رو به كاهش گذاشت وروند آرامش در خانواده از نظر والدين بسيار رضايت آميز گزارش شده بود كه در دوره پي گيري ثبات مشاوره نيز حفظ شده بود. آموزش عمومي والدين و آگاهي دادن به آنها نسبت به مسائل و مشكلات كودكان بر روند آرامش و حساسيت بي مورد آنها تأثير زيادي خواهد داشت
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NCPSY02-NCPSY02_092.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/2/22
تاریخ تغییر رکورد : 1394/9/6
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.