×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي سير تحول انديشه گري اسلامي و آشنايي با آراء و عقايد چهار تن از انديشمندان جهان اسلام
پدیدآورندگان : قهرمان اشرف نجف آباد (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين كنفرانس بين المللي مديريت، اقتصاد، حسابداري و علوم تربيتي
خلاصه : نگاهي به سرگذشت گرانبار فرهنگ اسلامي با آن همه ويژگي ها و برجستگي ها به خوبي نشان مي دهد كه چگونه دانش پژوهان مسلمان با شيفتگي شگفت انگيزي به دانش اندوزي در گوناگون رشته هاي دانشي،دستاوردهايي بس سترگ و جاودانه به جهان و جهانيان تقديم داشته اند. اما با وجود چنين پيشرفتهايي بعدها زماني كه علوم جديد به دنياي اسلام وارد شد، بيشتر سرزمينهاي اسلامي تحت سلطه مستقيم دولتهاي استعماري قرار گرفته بودند. در اين زمان سنت علمي در اسلام به پژمردگي گراييد و بعد از آن ديگر ذولت هاي ملي اسلامي با سنت علمي اسلامي كه موجب پديد آمدن آثار ماندگاري در زمينه هاي علمي،فلسفي،مذهبي و ادبي شده بود،پيوند دوباره اي برقرار نكردند. پژوهش حاضر با هدف بررسي سير تحول انديشه گري اسلامي و آشنايي با آراء و عقايد انديشمندان جهان اسلام و با روش تحقيق تاريخي براساس ملاك موضوعي تحليل گرديد و اين دعوي را به اثبات رساند كه براي يافتن شعور بايد تاريخ آموزش اسلامي را كاويد و به بازخواني و بازنگري آن پرداخت. چرا كه نماياندن تاريخ علمي پرشكوه مسلمانان ،معرفت به خودفرهنگي مسلمانان را بيدار نموده و باعث ايجاد خودباوري در آنان مي شود و آنان مي فهمند كه رشد و بالندگي كشورهاي اسلامي در زمينه علوم ميراثي گرانقدر براي غرب بر جاي گذاشته است كه با هيچ معيار مادي قابل سنجش نيست و زمينه پيشرفتهاي علمي عظيم غريبان را فراهم نموده است. اما جوانان مسلمان برآنند كه آيينه همواره آيينه است. و اهميت ندارد كه چه مقدار گردوغبار روي آنرا پوشانده است و معتقدند كه اين انديشه قرآني كه(به حالي بعد از حال ديگر تحول خواهيد يافت) هم درمورد جوامع و تمدنها و هم درمورد افراد صدق مي كند و خود رابراي همراهي با جريان پيوسته پيشرفت با تجهيز به معارف اسلامي از يك سو و علوم از سوي ديگر آماده مي نمايند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-MEAE01-MEAE01_0058.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/12/27
تاریخ تغییر رکورد : 1396/8/27
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.