×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: حاكميت شركتي در موسسات مالي و سازمانها
پدیدآورندگان : غلامرضا طاهرپور (پديدآور)
پرويز سعيدي (پديدآور)
جابر قنبري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين كنفرانس بين المللي مديريت، اقتصاد، حسابداري و علوم تربيتي
خلاصه : با توجه به بزرگ و پيچيدهتر شدن معاملات واحدهاي تجاري و تخصصي شدن مديريت در دنياي كنوني، از كنترل سهامداران بر فعاليتهاي شركت كاسته شده، بنابراين قسمت عمدهاي از مسووليتها بر دوش مديران شركتها گذارده ميشود . طبق قوانين موجود، سهامداران مالك شركتها و مديران، به نمايندگي از آنان بايد منابع شركت را به صورتي تخصيص دهند كه بالاترين عايدي نصيب سهامداران شود. بودن سامانه حاكميت شركتي نيرومند و مستحكم در شركتها، رفتار فرصت طلبانه و سودجويانه مديران رامحدودتر ميكند. بنابراين، كيفيت و توان اتكاي گزارشگري مالي (بويژه سودهاي حسابداري) بهبود خواهد يافت؛ در نتيجه موجبات اعتماد بيشتر سرمايه گذاران به بازار سرمايه فراهم ميشود. از طرفي، حاكميت شركتي خوب، بايد هيئت مديره و مديريت شركت راترغيب كند تا آنها هدفهايي را كه به نفع شركت و سهامداران است، دنبال كنند و در ضمن كنترل اثربخش را نيز تسهيل نمايند.حاكميت شركتي با استفاده از مكانيزمهايي نظير اعضاي غير موظف در هيات مديره ،استفاده از كميته هاي تخصصي ريسك،كميته حسابرسي ،كميته تطبيق عمليات جاري با قوانين ،ضوابط ومقررات، استفاده از حسابرسان داخلي و مستقل،فراهم آوردن امكان نظارت سهامداران اقليت،كنترل معاملات اشخاص مرتبط، رعايت ايين نامه رفتار حرفه اي كاركنان ومديران وگسترش اخلاق سازماني موجب ارتقاي سطح اثر بخشي وكارايي سيستم كنترلهاي داخلي شده است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-MEAE01-MEAE01_1067.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/12/27
تاریخ تغییر رکورد : 1396/8/27
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.