×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ارائه مدل مفهومي اشتراك مدل ذهني عامل ها با استفاده از نگاشت معنايي
پدیدآورندگان : فتانه تقي ياره (پديدآور)
كامبيز بديع (پديدآور)
سجاد صالحي مباركه (پديدآور)
نوع : متن
جنس : کتاب راهنما
چاپ
صاحب محتوا :

موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات

توصیفگر : مدل ذهني مشترك
نگاشت معنايي
وضعیت نشر : تهران : دانشگاه تهران با حمايت پژوهشگاه فضاي مجازي ، 1391
خلاصه : الگوي طراحي عاملهاي هوشمند با استفاده از مفاهيم الهام گرفته از انسان در مطالعات اخير حوزه سيستمهاي چند عامله بسيار مورد توجه بوده است. يكي از اين مفاهيم شناختي بسيار مهم كه در كارهاي متعددي در حوزه عاملهاي هوشمند نقش محوري داشته است، مفهوم ‌مدل ذهني مشترك است. مدل ذهني به مجموعه تصوراتي كه انسانها براي مدل كردن دانش خود استفاده ميكنند اشاره دارد. در اين پژوهش بر آن بوده ايم تا با ارائه يك ساختار ذهني در جهت توانمندسازي اشتراك گذاري مدل ذهني عاملهاي هوشمند گام برداريم. اين ساختار با الهام از مدل ذهني انسان طراحي شده و ميتواند به صورت همزمان توسط عاملها در چندين هم بافت مورد استفاده قرار گيرد. همچنين در اين تحقيق يك سازوكار مناسب براي اشتراك گذاري مدل ذهني عاملهاي هوشمند معرفي شده است. اين سازوكار از مفهوم جديدي با عنوان حركت معنايي استفاده ميكند كه از سه مرحله اساسي شامل، تصوير كردن مدلهاي ذهني، شناسايي تضادهاي موجود در هر تصوير و برطرف كردن تضادهاي شناسايي شده تشكيل شده است. حركت معنايي نوعي حركت از يك حالت ذهني به يك حالت ذهني ديگر با هدف برطرف كردن تضادهاي موجود در مدلهاي ذهني است. محيط ارزيابي ما يك نسخه جديد و پيچيده از بازي معروف دنياي غول ميباشد كه در دو نسخه ايستا و پويا مورد استفاده قرار گرفته است. براي نزديك كردن محيط ارزيابي به دنياي واقعي و در نظر گرفتن محدوديت هاي آن، پويايي ها و عدم قطعيت هاي بسياري در آن در نظر گرفته شده است. نتايج به دست آمده حاكي از اين بود كه ساختار و سازوكار اشتراك گذاري معرفي شده نسبت به ساير روشهاي اشتراك گذاري عملكرد بهتري را داشته است. همچنين براساس ارزيابي هاي صورت گرفته گمان آن ميرود كه سازوكار ارائه شده ميتواند به عاملها براي نشان دادن رفتارهايي سازگارتر بين خودشان كمك كند.
شناسه : oai:vlib.itrc.ac.ir/5950
تاریخ ایجاد رکورد : 1391/11/11
تاریخ تغییر رکورد : 1391/11/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.