×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: الفباي دوستي يعني ابراز عشق و محبت
پدیدآورندگان : -
نوع : متن
جنس : catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

وضعیت نشر : پاتوق كتاب ، ، ۱۳۶۰
مشخصات فیزیکی : دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : سنگی بر گوری نام کتابی است از جلال آل احمد. این کتاب کوتاه در شش فصل نوشته شده است. آل احمد این کتاب را در سال 1342 به نگارش درآورد، ولی کتاب تا سال 1360، درست 12 سال پس از مرگش، منتشر نشد. ماجرای کتاب، تک گویی راوی است درباره اینکه خودش (جلال) و همسرش (سیمین دانشور) بچه دار نمی شوند. کتاب با این جمله آغاز می شود: هر آدمی سنگی است بر گور پدرش راوی نخست به بازگویی چگونگی زندگی خانوادگی اش می پردازد و سپس راه های گوناگون که بچه دار شدن را برمی شمارد و از آزموده های خود و همسرش در بررسی برخی از این راه ها می گوید؛ از آزمودن شیوه های پزشکی تا پیروی و اجرای برخی باورهای خرافی قدیمی، یا حتی پذیرش سرپرستی کودکی یتیم. نمیدونم از کجا بگم روزی که رفت دیگه برنگشت نوشتار کتاب نمونه خوبی از سبک نگارش ویژهٔ آل احمد است؛ روان و با جملات کوتاه، بدون هیچ گونه پیچیدگی و کاربرد آرایه های ادبی. در کنار آن، ویژگی برجسته کتاب امانتداری و راستگویی نویسنده در بیان ماجراها و احساسات شخصی خود است. با توجه به این که جلال این کتاب را بر پایه زندگی حقیقی خود نوشته است، این راستگویی ارزش بیشتری پیدا می کند. سرانجام هیچیک از این راه ها کارگر نمی شود. نویسنده با مقایسه خودش با دیگران به خود دلگرمی می دهد: تو زندگی می کنی که بنویسی، آنهای دیگر بی هیچ قصدی فقط زندگی می کنند. پس از آن که برای آینده نمی تواند کاری کند، به سراغ گذشته اش می رود و از اینکه پایان سلسله ای است که از همان آغاز آفرینش آدمی به راه افتاده و پس از پدرش به او رسیده، خرسند می شود: من اگر بدانی چقدر خوشحالم از این که آخرین سنگ مزار درگذشتگان خویشم
یادداشت :
/ جلال آل احمد
عنوان از روی صفحه عنوان فایل PDF
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 783769
تاریخ ایجاد رکورد : 1398/10/25
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Loding



رمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.