×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مطالعه تكتونيك فعال منطقه همايجان فارس
پدیدآورندگان : ساغر دهبانزاده (پديدآور)
مهدي رحمانيان (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : همايش ملي زمين شناسي و اكتشاف منابع
خلاصه : نئو تكتونيك اصلي ترين عامل در كنترل تحولات شكل زمين در نواحي فعال تكتونيكي مي باشد و مشخصا بر سيستم هاي رودخانه اي تاثير گذاشته و همچنين عوارض مورفوتكتونيكي را در منطقه ي مطالعاتي تحت تاثير قرار داده است. اين منطقه در امتداد كمربند چين خورده ساده ي زاگرس واقع شده و داراي سو گيري شمال باختري – جنوب خاوري مي باشد كه در زمان كرتاسه پسين آغاز و در طول ميوسن پيشين به خاطر برخورد صفحات عربي و اوراسيا تقويت شده است. براي بررسي فعاليت تكتونيكي منطقه، شاخص هاي ژئو مورفيك شامل شاخص شيب رودخانهSLعدم تقارن حوضه زهكشيAFارتفاع سنجيHI نسبت پهناي كفه دره به ارتفاع دره VF و شكل حوضه ي زهكشيBS را تحليل نموده ايم. اين شاخص ها بااستفاده ازسامانه ي اطلاعات جغرافياييGIS با هم تركيب شدند و شاخص ديگري به نام شاخص فعاليت تكتونيكي Iat را بوجود آورده اند كه وقوع بالا آمدگي هاي مختلف را در گذشته ي زمين شناسي،نشان مي دهد. اين شاخص تركيبي از پنج شاخص مذكور مي باشدكه عملكرد كلي فعاليت تكتونيكي منطقه را نشان مي دهد و با توجه به آن مي توان وضعيت تكتونيكي منطقه رابررسي كرد. فعاليت هاي تكتونيكي منطقه ي مورد مطالعه توسط مقدار زيادي از شاخصهاي ژئومورفيك ناشي ازنقشه هاي مدل هاي ارتفاع رقوميDEM و خطوط حوضه هاي زهكشي و آبياري با استفاده ازسامانه ي اطلاعات جغرافيايي بررسي شده است. از لحاظ تكتونيكي، منطقه مورد مطالعه به سه گروه تقسيم مي شود: بخش اول (فعاليت تكتونيكي بسيار زياد)؛ بخش دوم (فعاليت تكتونيكي زياد) و بخش سوم (فعاليت متوسط). اين نتايج در راستاي مشاهدات صحرايي و زمين شناسي حاصل شده اند. در اين ناحيه تأثير آب و هواي محلي كه باعث عدم تقارن در منطقه ميشود، وجود ندارد. پس اينطور به نظر مي آيد كه عامل مهم كنترل مهاجرت جريان، مي تواند تكتونيك محسوب شود مقاديرشاخص هاي ژئومورفيك به دست آمده ناشي از مطالعه ي منطقه، با تقسيم شدن منطقه به 55 زيرحوضه مي باشد كه در هر زير حوضه مقادير با هم متفاوت اند. نتايج بدست آمده با مشاهدات ميداني وصحرايي سازگار مي باشد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NCGER01-NCGER01_394.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/6/28
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/23
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.