×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تحليل شدت، مدت و بزرگي خشكسالي هواشناسي در دشت بم
پدیدآورندگان : مينا اقتدارنژاد (پديدآور)
ام البنين بذرافشان (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين همايش ملي بيابان با رويكرد مديريت مناطق خشك و كويري
خلاصه : خشكسالي يك پديده متناوب طبيعي است كه همراه با كمبود منابع آب در دسترس در يك منطقه جغرافيايي وسيع و در يك دوره زماني قابل ملاحظه باشد. با توجه به پيشرفت هاي علمي و تكنيكي هنوز انسان در مقابل پديده هاي طبيعي از جمله خشكسالي ها آسيب پذير بوده و درصدد يافتن روش هايي است كه بتواند رخداد اين پديده را شناسايي نمايد. پايش خشكسالي به طور معمول توسط شاخص هاي خشكسالي انجام مي گيرد. هدف يك شاخص خشكسالي تعيين ساده و كمي ويژگي هاي اصلي آن يعني شدت، تداوم، فراواني و گستردگي مكاني آن مي باشد. در تحقيق حاضر با استفاده از شاخص بارش استاندارد(SPI)، مشخصه هاي خشكسالي در طول دوره آماري 36 ساله 1389-1354مورد بررسي قرار گرفت. نتايج نشان داد كه با افزايش مقياس زماني و دوره بازگشت تداوم و بزرگي خشكسالي افزايش مي يابد. بدين معني كه تداوم هاي طولاني تر و بزرگي هاي بالاتر احتمال وقوع كم تر و يا دوره بازگشت هاي طولاني تري دارند. طولاني ترين تداوم خشكسالي در شاخص SPIدر پنجره زماني 48 ماهه به ترتيب395و بالا ترين بزرگي خشكسالي 07/26 مي باشد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-DESERT02-DESERT02_043.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/11/7
تاریخ تغییر رکورد : 1396/10/25
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.