×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي وحدت در كلام، فلسفه و عرفان با تاكيد بر قاعده الواحد
پدیدآورندگان : عاطفه ايرندگاني (پديدآور)
رمضان مهدوي آزادبني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : فلسفه
وضعیت نشر : همايش بين المللي علوم انساني اسلامي
خلاصه : وحدت وجود از مهم ترين و پيچيده ترين مباحث فلسفه و كلام است كه از ديرباز در تاريخ انديشه هاي فلسفي، كلامي همواره محل بحث و تامل انديشمندان بوده است. آنچه به طور خلاصه در بيان مفهوم اين عبارت مطرح شده، اين است كه حقيقتي جز خداوند وجود ندارد، و هر آنچه هست، جز خدا نيست. در كلام وحدت همان توحيد صمدي و نفي شريك از خداوند و يگانه بودن اوست ،كه غير خدا همه شيون، اطوار و انوار وجودي او هستند كه به صورت وحدت شخصي وجود يا وجود ذات مظاهر يا بود يا نمود تعبير مي شود. در فلسفه بحثي كه پيوسته توجه فلاسفه را به خود مشغول كرده بحث وحدت و نحوه تبيين علي آن، و بازگشت كثرات به نوعي وحدت است و به همين لحاظ مي توان يكي از ويژگي هاي مهم فكر فلسفي را وحدت گرايي دانست. در تبيين علي وحدت، قاعده الواحد و كيفيت پيدايش كثرت از وحدت كه مربوط به مقام واحديت مي باشد مطرح مي شود. در اين پژوهش سعي بر اين است تا مفهوم وحدت در فلسفه را تعريف و عبارت خدا واحد است را از منظر كلام اسلامي بررسي نموده پيامد كلامي آن را با استفاده از قاعده الواحد تبيين كنيم.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICIHPNU01-ICIHPNU01_092.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/7/4
تاریخ تغییر رکورد : 1396/7/12
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.