×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: عوامل و موانع استجابت دعا
پدیدآورندگان : محبوب‌علي بهشتي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : تاريخ
اخلاق اسلامي ( حوزه اصلي )
دعا
استجابت تأخيري
استجابت سريع
موانع استجابت دعا
استجابت دعا
دعاء
أخلاق إسلامية
موانع إستجابة الدعاء
اضطرار
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، معاونت پژوهشي، دفتر تبليغات اسلامي ، ، 1391
مشخصات فیزیکی : ‭101‬ص.‬
خلاصه : دعا در لغت به‌معناي طلب جواب و پذيرفتن، و در اصطلاح به‌معناي شکافتن، نفوذ کردن و تأثير در موجود مادي و معنوي است. دعا از مسايلي است که در آموزه‌هاي اسلامي تأکيد فراواني بر آن صورت گرفته است. پژوهش حاضر تلاش نموده است تا عواملي را که مانع استجابت دعا مي‌باشد، مورد بررسي قرار دهد. بر اساس آموزه‌هاي اسلامي، شرط استجابت دعا، معرفت و شناخت خداوند است، تا انسان با حضور قلب دعا نمايد و حاجت خود را بطلبد. عمل صالح، انجام واجبات، کسب درآمد حلال و خواندن خداوند با اسما و صفات الهي در استجابت دعا تأثير فراوان دارد. مهم‌ترين زمان استجابت دعا را مي‌توان هنگام اضطرار دانست که انسان در اين حالت، تمام قلب و روح خود را متوجه خدا نموده، و همه چيز را از آنِ او مي‌داند. همچنين ايمان به خدا، و انجام دستورات اخلاقي، فقهي و حقوقي موجب تقرب داعي به مدعو گرديده، و يکي از عوامل استجابت دعا به‌شمار مي‌رود. اجابت دعا از ناحيه خدا نيز متفاوت است؛ هرگاه بين درخواست بنده و اجابت الهي فاصله زماني ايجاد نشود، استجابت سريع، و اگر به‌واسطه برخي مصالح فاصله بيفتد استجابت تأخيري ناميده مي‌شود. همچنين گاهي استجابت، مطابق خواسته بنده صورت مي‌گيرد، اما گاهي به‌خاطر اشتياق خدا به بنده، و براي استمرار دعا، اجابت به تأخير مي‌افتد. از آن‌جا که انسان بر مصالح خود احاطه نداشته، و تنها خدا از آن آگاه است، برخي دعاها در دنيا اجابت نمي‌شود، و براي آخرت ذخيره مي‌گردد؛ همچنين برخي از دعاها نيز کفاره گناهان قرار مي‌گيرد. شرک مهم‌ترين گناهي است که مانع استجابت دعا مي‌شود. ترک نيکي و صدقه، باور نداشتن به اجابت دعا، ترک وظيفه، و ظلم از ديگر موانع استجابت دعا است. در اين پژوهش همچنين شبهاتي مانند ناسازگاري دعا و نيايش با حکمت خدا، و علت استجابت دعاي شيطان، نيز مطرح گرديده و پاسخ داده شده است.
یادداشت :
/ محبوب‌علي بهشتي
؛ استاد راهنما: عبدالله حاجي‌علي‌لالاني
؛ استاد مشاور: ـ
ملزومات سیستم: ویندوز (XP+)، با پشتیبانی از متون فارسی و عربی؛ گوگل کروم ۲۳+، موزیلا فایرفاکس ۲۳+، اینترنت اکسپلورر ۹+، ادوب اکروبات ریدر ۹+
کتابنامه
شناسه : 481555
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/11/29
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.