×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تجلي كالبدي مرگ، معماري يادماني و مذهبي
پدیدآورندگان : مژگان هادي پورمرادي (پديدآور)
سهيلا هادي پورمرادي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : كنفرانس بين المللي فرهنگ، هنر و معماري اسلامي
خلاصه : انسان شروع به ساختن سرپناه نمود و به اين ترتيب معماري كه از آثار ناشي از خلقت انسان است، به وجود آمد. ساختن براي بشر يكضرورت است. معماري يك جامعه انساني از طريق انديشه و تقليد زاييده شده و متحول مي گردد. اما نياز انسان به اينكه از ساختمان به عنوانوسيله اي براي بيان احساسات مشتركش استفاده كند، در يكي از ابتدايي ترين مراحل رشد معماري، منجر به ظهور معماري مذهبي و معمارييادماني و از ديرباز منجر به تقيد بنده وار انسان به اين دو نوع معماري گرديد. هنر و دين از جمله جنبه هاي فراگير فرهنگي هستند. انسان شناسانهرگز هيچ جامعه ي انساني را بدون آنها نيافته اند. نظام هاي ديني يا مذهبي مانند چسبي فرهنگ ها را به هم نگه مي دارند . مرگ و زندگي دو مقوله اساسي و اجتناب ناپذير هستند كه بسيار در آموزه هاي فرهنگ هاي متفاوت از آغاز تا كنون مورد توجه بوده اند؛ بهنحوي كه در هر دوره زماني تاثيرات اين دو را بر شيوه زندگي و اعتقادات شاهد هستيم. در راستاي توجه به اين دو مقوله، آداب، آيين ها، سنت ها،مكان ها؛ اشياء، اعمال، ... خاصي پديد آمده اند. معماري مذهبي و يادماني ميراث و تجلي جايگاه مرگ در جوامع بشري است و عموماً شكل هايي بهخود مي گيرند كه خاص فرهنگ وابسته به آن هستند.در اين مقاله تلاش مي شود، معماري مذهبي و يادماني از منظر توجه به جايگاه مرگ در زندگي انسان مورد بررسي قرار گيرند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-IHICONF01-IHICONF01_007.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/9/25
تاریخ تغییر رکورد : 1395/10/9
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.