×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي وتحليل فعاليت هاي لرزه زمين ساختي در منطقه خلخال
پدیدآورندگان : يوسف ستارزاده (پديدآور)
پريسا نورباقري (پديدآور)
محمدرضا قيطانچي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : زمين شناسي ساختماني، زمينساخت، ژئوفيزيك
وضعیت نشر : ششمين همايش انجمن زمين شناسي ايران
خلاصه : منطقه خلخال در بين طولهاي شرقي 48/15 تا 49/00 درجه و عرضهاي شمالي 37/15 تا 37/45 درجه واقع شده و به استثناي دو بخش بسيار كوچك در گوشه هاي شمالشرقي و شمالغربي، بقيه قسمت هاي آن كوهستاني و مرتفع است. اين منطقه از نظر لرزه زمين ساختي فعال است وزلزله هاي رخداده در آن نسبت به مناطق همجوار به مراتب بيشتر است. از نتايج حاصل از بررسي هاي مختلف در اين منطقه معلوم مي شود كه اولاً سرچشمه فعاليت هاي لرزه زمين ساختي در منطقه خلخال عمدتا حركت چرخشي ورقه عربستان به سوي ايران مركزي است، ثانيا در اين منطقه دو پهنه گسلي بزرگ در راستاي شمال باختري – جنوب خاوري وجود دارد و اغلب گسلهاي موجود در آنها از نوع شيب لغز معكوس و يا شيب لغز معكوس با مولقه راستالغز راست بر هستند. ثالثا چون تنشهاي فشارسي ناشي از حركت ورقه عربستان در منطقه خلخال داراي جهت گيري مناسبي براي تجديد فعاليت اين گسلها است، اغلب آنها فعال و زلزله را هستند. و رابعا وجود فعاليت زلزله خيزي شديد تر در منطقه خلخال به علت وجود تعداد بيشتري از گسلهاي فعال در اين منطقه است، و خامسا چون در گذشته علت رخداد زلزله هاي شديد در اين منطقه تجديد فعاليت گسلهاي بزرگ مقياس شيب لغز معكوس داراي شيب زياد و مولقه راستاغز بوده است و اين گسلها هنوز هم مستعد تجديد فعاليت با تنشهاي موثر بر آنها هستند، خطر رخداد زلزله هاي شديد با بزرگي هاي بيشتر از 6 درجه ريشتر در آينده نيز وجود دارد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-SGSI06-SGSI06_164.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1385/5/7
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/5
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.