×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي زمينه‌هاي همگرايي و واگرايي كشورهاي منطقه خليج فارس
پدیدآورندگان : ناصر نورآبادي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

توصیفگر : همگرايي
كشورهاي منطقه خليج فارس
واگرايي
وضعیت نشر : ‭۱۳۷۷‬
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭۱۹۲‬ص.‬
خلاصه : بررسی پدیده همگرایی در منطقه خلیج فارس دارای اهمیت فراوانی بوده و به شناخت بهتر رویدادهای این منطقه کمک می‌کند و از آنجایی که اساس هر اتحاد و گروه‌بندی منطقه‌ای و بین‌المللی میان کشورها وجود منافع مشترک میان آنهاست بی‌تردید مهمترین انگیزه‌ای که کشورها را در پیمانها و اتحادیه‌ها، اعم از سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی گرد هم می‌آورد، حفظ بهتر منافع در شرایط اتحاد و همبستگی و نیز کسب توان دستیابی به منافع بیشتر است. بصورتی که وجود شرایط خاص در اروپا و پیوندهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی از دلایل اصلی موفقیت همگرایی بین آنها بوده است. در منطقه مورد بررسی در این رساله، "منطقه خلیج فارس" نیز ایجاو یک همگرایی منطقه‌ای می‌تواند ایده‌ای مناسب برای آن محسوب شود. اما بنا به دلایلی کشورهای حوزه خلیج فارس نتوانسته‌اند چه در سطح منطقه‌ای و چه بین‌المللی به آن همبستگی و وفاق لازم که زمینه اصلی همگرایی است نایل آیند که این ناشی از بحرانهای موجود میان کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد. از طرف دیگر همگرایی موفق و کارا در این منطقه می‌تواند راه را برای تحقق ایده اتحاد کشورهای جنوب غربی آسیا فراهم کند کمک شایانی به برقراری ثبات و آرامش در منطقه بوده و عامل مهمی در کاهش تنشها در منطقه باشد و هر چه همگرایی در میان کشورهای منطقه بیشتر تقویت شود از حضور نیروهای بیگانه در این منطقه کاسته خواهد شد. در این رساله به تبیین و تشریح نظریه همگرایی در روابط بین‌الملل پرداخته و رهیافت های تئوریک همگرایی منطقه‌ای را مطرح و در مورد آن به بحث پرداخته‌ایم و سپس همگرایی منطقه‌ای و متغیرها و معیارهای الگویی همگرایی منطقه‌ای را در قبال تئوری اشپیگل و کانتوری تشریح نموده‌ایم. هر چند که موج جدید همکاری منطقه‌ای آمیخته از ابعاد مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌باشد اما در خصوص عوامل واگرایی کشورهای حوزه خلیج فارس به نقش عوامل سیاسی، اختلافات ارضی - مرزی و نقش نظام بین‌الملل و قدرتهای بزرگ اشاره شده است. در مورد عوامل سیاسی واگرایی به فرقه‌گرایی، ناسیونالیسم، عدم ثبات سیاسی کشورهای منطقه، عدم یکپارچگی سیاسی و تفاوت ساختار سیاسی کشورهای منطقه و سطح نابرابر قدرتها و رقابت منطقه‌ای اشاره و بحث شده است. در خصوص اختلافات ارضی - مرزی در منطقه خلیج فارس به سه دسته این اختلافات را تقسیم نموده‌ایم:‭۱ ‬. اختلافات ارضی - مرزی در بخش شمالی خلیج‌فارس مانند اختلافات عراق و ایران، عراق و کویت.‭۲ ‬. اختلافات ارضی - مرزی در بخش میانی خلیج فارس شامل اختلافات عربستان - قطر، عربستان - یمن و قطر - بحرین.‭۳ ‬. اختلافات ارضی - مرزی در بخش جنوبی خلیج فارس مثل اختلافات عربستان - ا
یادداشت :
/استاد راهنما: ابوالقاسم طاهری
؛استاد مشاور: جلال دهقانی فیروزآبادی
ن‭۱ ‬و۲
شناسه : 307633
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/9/8
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.