×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: جايگاه همسايه در اخلاق اجتماعي امام سجاد(ع)
پدیدآورندگان : محمود فتح آبادي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : همايش منطقه اي اخلاق اجتماعي از منظر قرآن و عترت
خلاصه : همسايه در اسلام وسيره ي ائمه (عليهم السلام ) از جايگاه عظيمي برخوردار بوده و در م تون اسلامي و احاديث و روايات به رعايتحقوق همسايه بسيار سفارش شده است.كه جاي دارد به بررسي ديدگاه هاي تك تك امامان معصوم(ع) در اين رابطه پرداخته شود.لذا اين مقاله جستاري است در رابطه با ديدگاه امام سجاد عليه السلام در خصوص همسايه و به بيان ديگر بررسي جايگاه همسايه درسيره ي تربيتي و اخلاقي امام سجاد عليه السلام.كه در اين نوشتار به مطالبي از اين قرار پرداخته شده است؛ در ابتدا به عنوان تبيين موضوع و بيان ضرورت بحث ،پس از اينكه حقوق اسلامي به عنوان حقوقي جهان شمول و جاودان معرفي شده، به بررسي جايگاه همسايه در اسلام پرداخته شده كه در اين قسمت حقوق همسايه سه ديدگاه؛ قرآن، پيامبراكرم (صلوات الله عليه ) و ائمه معصومين (عليهم السلام ) مورد بررسي قرار گرفته است .با توجه به موضوع اصلي بحث كه بررسي حقوق همسايه از منظر امام سجاد (عليه السلام) مي باشد،پس از مراجعه به احاديث و مكتوبات آن حضرت برخي از حقوق همسايه از ديدگاه ايشان به قرار زير معرفي شده است: -حفظ حرمت همسايه در غياب او. -تكريم همسايه در حضور.-بخشش و احسان نسبت به همسايه. -كتمان عيوب و بدي هاي همسايه. -عدم تجسس واستراق سمع از همسايه. -امداد رساني به همسايه در حضور وغياب. -دستگيري همسايه در موقع گرفتاري. -عدم حسادت نسبت به نعمت وتمكن همسايه. -تحمل اذيت و آزار همسايه. ونيز لازم به ذكر است كه همسايه در دعاهاي امام سجاد عليه السلام نيز از جايگاه ويژه اي برخوردار بوده كه اين خود اثبات كننده ي اهميت موضوع مي باشد .بدون شك عمل به دستورات اسلام و ائمه ي اطهار در رابطه به رعايت حقوق ديگران ،مخصوصاً ذَويِ الحقوق منجر به سعادت دنيوي واخروي افراد وقانونمند شدن جامعه ولذت زندگي در چنين جامعه اي خواهدشد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-TAFTIAUMAAREF01-TAFTIAUMAAREF01_045.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/1/31
تاریخ تغییر رکورد : 1392/1/31
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.