×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي نقش نشانه هاي شهري در ايجاد نقشه هاي ادراكي و ذهني شهروندان تبريز
پدیدآورندگان : رحمت محمدزاده (پديدآور)
عاطفه اسفيني فراهاني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : سومين كنفرانس سالانه پژوهش هاي معماري، شهرسازي و مديريت شهري
خلاصه : نشانه هاي شهري با توجه به شرايط اجتماعي، اقتصادي، تاريخي و كالبدي مجتمع هاي زيستي بكار گرفته مي شوند. اين بناها و فضاها در گذشته، اغلب در اثر رشد ناچيز و محلي بودن آهنگ توسعه فيزيكي شهرها، به گونه اي همگون نسبت به يكديگر مكانيابي و ايجاد مي شدند و همين امر امكان ادراك هريك از اين فضاها را ميسر مي ساخت. امروزه اين بناها، جاي خود را به ساختمان هاي بلند يا نسبتا بلند و در عين حال غالبا يكنواخت داده و بدين ترتيب، به كاهش خوانايي شهرها منجر شده اند. مقاله حاضر، در صدد بررسي نقش نشانه هاي شهري در ايجاد نقشه هاي ادراكي و ذهني شهروندان تبريز مي باشد. تحقيق پيش رو از نوع كيفي و كاربردي است و اطلاعات لازم از طريق مطالعات كتابخانه اي، مشاهده و پرسشنامه از دانشجويان معماري و شهرسازي دانشگاه هنر شهر تبريز بدست آمده و تحليل با استفاده از تكنيك نقشه ادراكي صورت گرفته است. بر اساس يافته ها، برج ساعت با 45/1%، برج بلور با 17/1% و ارك عليشاه با 8/5%، به عنوان بارزترين نشانه هاي شهري و غالبا به دليل مصالح، فرم، ارتفاع و دسترسي ها در نقشه ذهني افراد نقش بسته اند. با اين حال، مكانيابي نادرست و عدم سازگاري نشانه جديد در مجاورت ارك عليشاه، سبب مسدود نمودن محور بصري و تضعيف اين نشانه هويتي- تاريخي شده است. بنابراين، با جانمايي نشانه هايي با ماهيت فرهنگي و تاريخي در قالب نقشه ادراكي به هم پيوسته و مرتبط با يكديگر، ايجاد محور هاي دسترسي مناسب، در نظرگرفتن كاربري هاي مناسب براي جذب گروه هاي مختلف و سازگار با كاربري هاي اطراف، قابليت رويت و تمايز بصري به لحاظ فرمي و بافتي و ايجاد كريدور هاي بصري مناسب، نورپردازي و غيره مي توان جايگاه اين شهر تاريخي – فرهنگي را ارتقاء بخشيد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-AUUM03-AUUM03_082.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/7/4
تاریخ تغییر رکورد : 1396/9/11
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.