×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: كارآيي روش آموزش باليني بيري‭(Beery)‬ بر بهبود بخشي از مشكلات ترسيمي كودكان عقب مانده ذهني آموزش پذير
پدیدآورندگان : كامبيز پوشنه (پديدآور)
دانشگاه علامه طباطبائي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : عقب ماندگي ذهني خفيف‭Mild mental retardation‬
روش آموزش‭Educational methods‬
كارآيي‭Efficiency‬
وضعیت نشر : تهران : : دانشگاه علامه طباطبائي ، ، ‭۱۳۷۲‬
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭۱۱۷‬ص.‬ : دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : هدف از این پژوهش، بررسی کارآیی روش آموزش بالینی بیری‭(Beery)‬ بر بهبود بخشی مشکلات ترسیمی کودکان عقب مانده آموزش پذیر بوده است. بر این اساس از دو مدرسه دخترانه و پسرانه ویژه کودکان عقب مانده ذهنی شهر تهران‭ ۲۲ ‬دانش‌آموز عقب مانده ذهنی آموزش پذیر از پایه آمادگی (شامل‭ ۱۳ ‬دختر و‭ ۹ ‬پسر) و با دامنه سن عقلی‭ ۵ ‬تا‭ ۸ ‬سال به طور تصادفی در دور گروه جایگزین شدند. پس از همتا کردن دو گروه از نظر عقلی و سن تقویمی، یک پیش‌آزمون با استفاده از آزمون ترسیمی بیری برای دو گروه آزمایش و کنترل اجرا گردید. آنگاه گروه آزمایشی طی‭ ۵ ‬جلسه بر اساس دستورالعمل روش آموزشی در‭ ۵ ‬سطح تحت تاثیر متغیر آموزش قرار گرفت که شامل هماهنگی دیداری - حرکتی، ادراک دیداری، ترسیم بر روی خطوط مدل، تمرین های حسی - حرکتی لمسی و توانایی‌های جنبشی - حرکتی بود. آموزش به شیوه کاملا انفرادی و طی‭ ۵ ‬جلسه‭ ۱۵ ‬تا‭ ۳۰ ‬دقیقه‌ای اجرا شد. گروه کنترل هیچ گونه آموزشی دریافت نکرد، اما تحت تاثیر یک متغیر نامربوط، همانند قصه‌گویی و ارتباط صمیمی قرار گرفت. سپس پس‌آزمونی با استفاده از آزمون ترسیمی بیری انجام گرفت. داده‌های پژوهش با استفاده از آزمون تی استودنت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. یافته‌های پژوهش فوق نشان می‌دهد که:‭۱ ‬- آموزش بالینی با استفاده از روش بیری بر بهبود مشکلات ترسیمی کودکان عقب مانده ذهنی آموزش‌پذیر موثر است.‭۲ ‬- جنس آزمودنی‌ها، تاثیری بر عملکرد آزمودنی‌های عقب مانده ذهنی آموزش پذیر در آزمون ترسیمی بیری نداشته است
یادداشت :
/کامبیز پوشنه
؛استاد راهنما: هادی بهرامی
؛استاد مشاور: علی دلاور
عنوان از روی صفحه نمایش عنوان
کتابنامه
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 573370
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/18
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.