×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي مديريت عرفي منابع طبيعي در مناطق نيمه خشك، مطالعه موردي بخش برزك، استان اصفهان
پدیدآورندگان : علي حميديان (پديدآور)
مهدي قرباني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : اولين همايش ملي بيابان
خلاصه : درك توسعه پايدار منابع طبيعي در جوامع روستايي مستلزم شناخت 2 مفهوم منابع طبيعي و جامعه روستايي و نيز شناخت ارتباط آنها با مقوله رابطه انسان و طبيعت است.اين روابط اجتماعي از سويي و بيانگر دانش سنتي مديريت و بهره‌برداري منابع طبيعي است و از سوي ديگر نشان‌دهنده سازوكارهاي مشاركتي و همكاري در جامعه روستايي مي‌باشد.نقش مشاركت و دانش بومي در توسعه پايدار نيز ديگر بر هيچ يك از كارشناسان امر پوشيده نيست.به گونه‌اي كه بيان مي‌شود جوامعي كه پروژه‌هاي منابع طبيعي خود را بر اساس مشاركت بنا نهند، شانش بيشتري براي دستيابي به توسعه پايدار خواهند داشت.در اين پژوهش با استفاده از روش مشاهده عميق و مستقيم به همراه مصاحبه كيفي و رودرو به جمع آوري اطلاعات از گروه ‌هاي هدف شامل بهره‌برداران روستايي بخش برزك در شهرستان كاشان پرداخته شده است.نتايج گوياي آن است كه در اين روستا همانند بسياري از روستاي ديگر كشور سازوكارهاي عرفي و فرهنگ سنتي غني در زمينه مديريت و بهره‌برداري منابع طبيعي وجود داشته است. عرف‌ها حاصل دانش اكولوژيكي سنتي بوده و در طول زندگي نسل‌ها مورد تجربه و آزمايش قرار گرفته‌اند لذا مي‌توان آنها را پايدارترين روش بهره‌برداري از طبيعت دانست از سوي ديگر انسان‌‌ها در پرتو پيشرفت فرهنگ‌ها و تكامل اجتماعات، سازوكارها و شبكه‌هاي اجتماعي را تشكيل داده‌اند.كه به علت تحولات مديريت و مالكيت منابع طبيعي مورد فراموشي قرار گرفته‌اند.اما ذكر اين نكته ضروري است كه همچنان اين پتانسيل فرهنگي و اجتماعي و نيز روحيه مشاركت در ميان روستاييان وجود دارد كه بايستي در برنامه‌ريزي و سياست‌گزاري منابع طبيعي مورد توجه كارشناسان قرار گيرد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-DESERT01-DESERT01_275.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1391/5/30
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.