×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ايران در عهد خلافت امام علي (ع)
پدیدآورندگان : رحمن طالبي‏‏‏‏‏ (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : lt;العلوم‌= علوم‌> السياسية
ايران
علوم‌ سياسي‌
‏عهد خلافت
الإمام علي
Political Sciences
امام علي ( ع )
وضعیت نشر : قم : : پژوهشكده مديريت اطلاعات و مدارك اسلامي ، ، 1396
خلاصه : طومار امپراطوری عظیم ساسانی با طوفان سهمگینی که از شبه جزیره عربستان برخاست در هم پیچیده شده بود. اوضاع آشفته دربار ایران بعد از مرگ خسرو پرویز از یک سو، سلهشوری سپاهیان عرب که ملهم به آیات جهاد و شهادت بودند از سوی دیگر، باعث گردید تا با فرو ریختن کنگره های عظیم امپراطوری؛ تاریخی دیگر برای این سرزمین رقم زده شود این فصل از تاریخ ایران با فتح مداین توسط مسلمانان آغاز میشود و بدنبال آن سراسر ایران جزءامپراطوری عظیم اسلامی میگردد . دوران خلافت عمر و بخش عظیمی از دوران خلافت عثمان به لشگر کشی برای فتح نواحی مختلف ایران اختصاص یافته بود . ولیکن دوره خلافت امام علی (ع) در مورد حکومت و حاکم و همچنین نظرات ایشان در مورد رعیت، بویژه ایرانیان قابل وجه می باشد.نحوه برخورد با مردم و رسیدگی به وضعیت اقتصادی آنان صرف نظر از نژاد و تبا و حتی دین از جمله اموری بود که امام علی به آن در دوران حکومت اندک خود اهتمام زیاد داشت. از نظر او حکومت هیچ ارزشی نداشت مرگه اینکه در آن حقی ادا گردد و یا ظلمی از روی مظلومی برداشته شود. بر خلاف دیگران که حکومت بر مردم را فرصتی برای بهره کشی و بهره برداری خود و قبیله خود می پنداشتند. امام علی(ع) علی رغم اینکه سه جنگ داخلی اورا همواره به خود مشغول می داشت ولی هرگز برای لحظه ای هم که شده از توجه به وضع مردم بویژه تازه مسلمانان ایرانی غافل نمیشد. میتوان این امور را از نامه هایی که به والیان خود در مناطق ایرانی مینوشت به خوبی دریافت. علاوه بر این بر کار والیان نیز نظارت تمام داشت تا مبادا بر رعیت ظلم کنند . اینان از جمله خصایصی است که حکومت امام علی (ع) را برای بشر بعنوان یک حکومت آرمانی که بتوان در پناه آن به سعادت دستیافت، مبدل ساخت.
یادداشت :
/ رحمن طالبی
؛ استاد راهنما: محسن بهشتی سرشت
؛ استاد مشاور: محمدعلی علیپور
ملزومات سیستم: ویندوز XP+؛ با پشتیبانی متون عربی؛ +IE۹، موزیلا فایرفاکس +۲۳، گوگل کروم +۲۳.
کتابنامه
پایان نامه
شناسه : 620730
تاریخ ایجاد رکورد : 1397/7/5
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.