×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: آفاق در شعر نظامي
پدیدآورندگان : صفيه مرادخاني (پديدآور)
نورالدين بازگير (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : همايش ملي ادبيات غنايي
خلاصه : علاقه برخي شاعران و نويسندگان به استفاده از يك واژه خاص مي تواند متضمن معنا و مفهومي پنهان باشد. نظامي گنجه اي درآثارش)خمسه(، به نسبت ديگر شاعران همعصرش از واژه «آفاق» زياد استفاده كرده است.(پنجاه بار) با توجه به اينكه نام همسر محبوب شاعر «آفاق قبچاقي» است كه بعد از سرودن مخزن الاسرار با او ازدواج كرده و قبل از سرودن خسرو و شيرين درگذشته است، نويسندگان اين مقاله بر اين باورند كه غم از دست دادن آفاق قبچاقي و علاقه مفرط نظامي به او سبب شده كه شاعر به صورت ناخودآگاه ،واژه «آفاق» را بسيار به كار ببرد.حتي زماني كه استفاده از يك مترادف ديگر مانند : عالم، ملك، دنيا و ... امكانپذير و حتي مناسبتر بوده است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-LYRICLIT01-LYRICLIT01_008.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/11
تاریخ تغییر رکورد : 1396/9/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.