×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: نقش ايمان در زندگي انسان از منظر قرآن و روايات
پدیدآورندگان : محمد اخلاقي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : حديث
دين
ايمان
اخلاق
اركان ايمان
اخلاق اسلامي ( حوزه اصلي )
موانع ايمان
أركان الايمان
قرآن
انسان
مراتب الايمان
آثار ايمان
آثار الايمان
موانع الايمان
الإيمان
أخلاق إسلامية
مراتب ايمان
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، معاونت پژوهشي، دفتر تبليغات اسلامي ، ، 1391
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭178‬ص.‬
خلاصه : پژوهش حاضر با روش کتاب‌خانه‌اي به بررسي نقش ايمان در زندگي انسان و تبيين آثار فردي و اجتماعي آن پرداخته است. منظور از ايمان، تصديق و اعتقاد قلبي است که اقرار زباني و عمل را نيز در پي داشته باشد. در تفکر شيعي، ارکان ايمان شامل توحيد، عدل، نبوت، امامت و معاد است که هر مکلفي بايد با دلايل قطعي به آن برسد. همچنين از نظر قرآن و روايات، ايمان داراي درجات و مراتب متفاوتي است و در برخي از روايات به عوامل افزايش ايمان اشاره شده است. نقش ايمان و اثرات آن در زندگي انسان، داراي دو بُعد فردي و اجتماعي است؛ آرامش اعتقادي و رواني، هدايت، بصيرت، اطاعت خدا و کسب رضايت او، ايجاد محبت، ازدياد نعمت، جلوگيري از فساد و کم‌فروشي، و عدم تجاوز به حقوق ديگران را مي‌توان از اثرات ايمان در زندگي فردي انسان‌ها دانست. توجه به علم و نظارت الهي نيز موجب مي‌گردد که انسان از ارتکاب گناه يا تکرار آن خودداري نمايد. همچنين بهره‌مندي از عدالت، صبر و راست‌گويي در سايه ايمان، باعث مي‌شود که انسان در زندگي فردي خود احساس سعادت و خوشبختي کند. و اما در بُعد اجتماعي هم مي‌توان با استفاده از قرآن و روايات، موارد زير را به‌عنوان آثار ايمان استخراج کرد: مسئوليت پذيري، پيروزي و تقويت توان مبارزه و جهاد، برقراري عدالت و نظم در جامعه، ايجاد امنيت و ارتباط صحيح انساني، ايجاد صلح جهاني، پيشرفت و سلامت اقتصادي. البته ايمان مي‌تواند با موانعي همچون تکبر، بينش اشرافي، جهل و تقليد کورکورانه، حسد و هواپرستي روبرو شود که بر انسان لازم است تا با اين صفات مبارزه نموده و بکوشد تا در سايه ايمان به مقام خلافت الهي دست يابد.
یادداشت :
/ محمد اخلاقي
؛ استاد راهنما: سيدعبدالرسول حسيني‌زاده
؛ استاد مشاور: محمد سحرخوان
ملزومات سیستم: ویندوز (XP+)، با پشتیبانی از متون فارسی و عربی؛ گوگل کروم ۲۳+، موزیلا فایرفاکس ۲۳+، اینترنت اکسپلورر ۹+، ادوب اکروبات ریدر ۹+
کتابنامه
شناسه : 483072
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/2/25
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.