×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تعيين آفت كش هاي ارگانوفسفره (ديازينون و كلرپيريفوس ) در منابع آب شهر برزك كاشان
پدیدآورندگان : هادي اسلامي (پديدآور)
روح اله دهقاني (پديدآور)
منصوره شايقي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : آب و فاضلاب
وضعیت نشر : پانزدهمين همايش ملي بهداشت محيط
خلاصه : زمينه و هدف : رشد روز افزون جمعيت و افزايش نياز به توليدات كشاورزي باعث افزايش كاربرد آفت كش ها و در نتيجه آلودگي محيط از جمله آب مي شود. هدف از اين بررسي تعيين باقي مانده آفت كش ها در منابع آب كشاورزي شهر برزگ كاشان در سال 1390 مي باشد. مواد و روش كار: اين مطالعه به صورت توصيفي - مقطعي در فصل بهار انجام گرفت كه در آن از منابع آب كشاورزي برزك در مجموع 135 نمونه به صورت تصادفي و مخلوط از ايستگاه هاي مختلف برداشت شده و بعد از عمليات استخراج و آماده سازي نمونه ها، تعيين مقدار باقي مانده آفت كش هاي ديازينون و كلرپيريفوس به كمك دستگاه HPTLC ( High Performance Thin Layer Chromatography ) و با استفاده از نرم افزار مخصوص CATS-4 انجام شد و سرانجام با استفاده از آناليز آماري ANOVA ، داده هاي به دست آمده مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند . يافته ها : نتايج حاصل از اين مطالعه نشان داد كه بيشترين مقدار ديازينون و كلرپيريفوس به ترتيب به ميزان ppm 10/85 و 22/43nnm بوده كه به تدريج وبا گذشت زمان مقادير باقي مانده سموم كاهش پيدا كرده است (p}0/001). همچنين بعد از گذشت يك ماه 95/9 درصد كلرپيريفوس و 88/8 درصد ديازينون تجزيه مي شود. نتيجه گيري : با توجه به اين كه باقي مانده ديازينون و كلرپيريفوس تا يك ماه بعد از سم پاشي بالاتر از حدود استاندارد تعيين شده مي باشد و اين كه سرعت تجزيه كلرپيريفوس بيشتر از ديازينون است بنابراين پيشنهاد مي شود كه علاوه بر آموزش كشااورزان در زمنيه كاربرد صحيح سموم ، حداقل تا يك ماه بعد از سم پاشي از تماس غير ضروري با منابع آب اين منطقه خود داري نمايند .
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NCEH15-NCEH15_073.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/6/27
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/20
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.