×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: حذف رنگ متيلن بلو با استفاده از نانو ذرات پالاديوم تثبيت شده بر روي كربن فعال: مطالعه سنتيكي و ايزوترم فرايند حذف
پدیدآورندگان : سميرا عرب زاده (پديدآور)
مهراورنگ قايدي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : محورهاي ويژه
وضعیت نشر : سومين كنفرانس برنامه ريزي و مديريت محيط زيست
خلاصه : سالانه هزاران تن رنگهاي مختلف در صنعت رنگ توليد مي شود، طبق آمارها حدود 50 درصد از اين ‏توليدات در فرآيند توليد يا رنگ كاري تلف شده و با ورود به منابع آبي، آلودگي­هاي ‏زيست محيطي فراواني را به دنبال دارد. از اين رو براي تصفيه اين پساب­ها، نياز به زدودن رنگ از آن است. در اين پژوهش كارايي نانو ذرات پالاديوم تثبيت شده بر روي كربن فعال براي حذف رنگ متيلن بلو به روش جذب سطحي مطالعه شده است. ابتدا نانو ذراتپالاديومبه عنوان جاذب تهيه و برروي كربن فعال تثبيت شده است. اثر پارامترهاي مختلف مؤثر بر فرآيند جذب مانند مقدار جاذب، غلظت اوليه‌ي رنگ، pHمحلول رنگ، زمان تماس جاذب با محلول رنگ بررسيشد. پس از دستيابي به شرايط بهينه داده­هاي تعادلي و فرايند حذف رنگ با مدل هاي هم­دماي مختلف از قبيل لانگموير، فرندليچ، دوبينين_رادشكويچ و تمپكين برازش گرديد. و اطلاعات مربوط به اين مدل ها بررسي و محاسبه و سپس مناسب بودن جاذب و مدل تعادلي براي برازش داده هاي تجربي مورد ارزيابي قرار مي گيرد. نتايج نشان داد كه با بكار بردن 01/0 گرم نانو ذرات پالاديوم در رنگ متيلن بلو با غلظت ppm30، بيشترين حذف رنگ (در حدود 5/98 %) را خواهيم داشت (در 6pH= و مدت زمان تماس 26 دقيقه). همچنين بهترين مدل همدمايي، مدل لانگموير است و سنتيك واكنش مرتبه دو مي­باشد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ESPME03-ESPME03_760.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/12/25
تاریخ تغییر رکورد : 1395/9/6
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.