×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: توليد الياف اكريليك فرشي (Coarse denier) به روش خشك ريسي
پدیدآورندگان : مهرزاد قنبري (پديدآور)
محمدرضا كديور (پديدآور)
فرشيد فرزانه (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : هفتمين همايش مراكز تحقيق و توسعه صنايع و معادن
خلاصه : در صنايع فرش ماشيني كشور عمدتا از الياف الكريليك با دنيرذهاي بالاتر از 7 ديتكس استفاده مي شود. اين الياف به دو روش خشك ريسي و تر ريسي توليد مي شوند. در اين ميان الياف توليد شده به روش خشك ريسي (dry spinning) به دليل نوع سطح مقطع دمبلي شكل و پروسس توليد الياف از اهميت ويژه اي برخوردار است. خواصي مثل قوام بالا، رنگ پذيري ثابت و يكنواخت، عدم جذب گردو غبار و شستشوي راحت به دليل عدم وجود حفره روي فيلامنت ها و برگشت پذيري خوب الياف فرش در اثر سطح مقطع و پر كنندگي مناسب، دليل استفاده شركت هاي فرش بافي از اين نوع الياف ويژه مي باشد. شركت پلي اكريل ايران با داشتن دو كارخانه اكريليك و دو تكنولوژي خشك ريسي (دوپانت آمريكا) و تر ريسي (اسنيا ايتاليا) با وجود محدوديت هاي بازار صنايع نساجي، توليد الياف دنير بالا (Coarse denier) را در دستور كار خود قرار داد و در حاليكه طراحي سلول هاي خشك ريسي آن بر مبناي محصولات (fine denier) در محدوده 3 و 5 دنير بود به سمت طراحي و توليد محصولات با دنيرهاي بالاتر و كشش كامل رفت نخ هاي الكريليك مورد استفاده در صنايع فرش بافي از اختلاط دو نوع 8 و 15 دنير (مرسوم در بازار ايران) يا اختلاط نوع 7 و 10 و 15 دنير با طول برش هاي مناسب حاصل مي شود. بر اساس اطلاعات موجود در طراحي و دستورالعمل هاي عملياتي سلول هاي خشك ريسي، پارامترهايي از قبيل: Velocity free fall Fspun denier Feshear rat Fsolvent residue in spun ropeFspinneret diameter استخراج و محاسبه شدند و با نمونه گيري از الياف توليدي سلول و ماشين spinning سرانجام به دنير مورد نظر با راندمان اقتصادي مناسب در اين ماشين ها دست يافته كه پس از عمليات كشش و تكميل اولين نوع الياف فرشي خشك ريسي با ظرافت 8 دنير حاصل شد كه با قوام 2/9 گرم بر ديتكس به بازار عرضه گرديد. به دنبال تكميل سري كامل دنيرهاي الياف فرشي الياف 15 دنير به بازار معرفي شد و اكنون اين شركت قابليت توليد تمام الياف با دنيرهاي بالا با روش خشك ريسي را دارد. اين الياف پس از گذراندن تست هاي لازم قابليت اختلاط با الياف مشابه توليد آلمان كه از شاخص هاي صنعت توليد الياف اكريليك فرشي است، را دارا مي باشد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CIMRDC07-CIMRDC07_037.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1387/1/2
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/1
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.