×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: نقض انتظارات مشروع سرمايه گذار با تاكيد بر رويه داوري سرمايه گذاري
عنوان: Breach of investor’s legitimate expectations with emphasis on foreign investmenet arbitral practice
پدیدآورندگان : جواد ‏حق‌شناس‏ (پديدآور)
دانشگاه علامه طباطبائي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

توصیفگر : arbitral practice
رويه داوري
سرمايه گذار خارجي
compensation
اصل تناسب
رفتار منصفانه و عادلانه
Fair and Equitable Treatment
foreign investor
Legitimate expectation
proportionbality
Compensation
انتظارات مشروع
جبران خسارت
وضعیت نشر : تهران : دانشگاه علامه طباطبائي ، ۱۳۹۸
مشخصات فیزیکی : ز،۱۲۸ص. دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : بررسی رویه داوری سرمایه‌گذاری خارجی در خصوص نقض انتظارات مشروع سرمایه‌گذار حاکی از تشتت آراء دیوان‌های داوری در خصوص مفهوم، تحقق نقض و همچنین شیوه‌های جبران خسارت در فرض نقض این دست انتظارات است. بر اساس یافته‌های این پژوهش سناریوهای نقض انتظارات مشروع سرمایه گذار به شرح سه مورد عمده: الف- نقض بر مبنای اتکا به اظهارات، رفتار یا تضامین کشور میزبان ب- نقض بر مبنای اتکا به چارچوب حقوقی کشور میزبان و ج- نقض بر مبنای اعتماد به ثبات در روابط قراردادی می‌باشد.در موضوع انتظارات مشروع، مسئله اساسی آن است که سرمایه‌گذار خارجی به منظور پیش‌بینی‌پذیری سرمایه، نیازمند ثبات کشور میزبان در زمینه‌های حقوقی و اقتصادی می‌باشد. از سوی دیگر کشور میزبان به هدف تطبیق خود با شرایط نوظهور و خروج از رکود به تغییر نیازمند است. تعارض میان استدلال‌ها به سود ثبات یا تغییر، مسئله‌ای است که دیوان‌های داوری را برآن داشته است به هنگام بررسی نقض انتظارات مشروع سرمایه گذار میان این دو عامل متضاد تناسبی منطقی برقرار نمایند. از این رو سبک و سنگین نمودن و سنجش وزنی استدلال‌ها بخش جدایی‌ناپذیری از فرآیند ایجاد تناسب می‌باشد. این امر مستلزم این پیش‌فرض است که هیچ یک از استدلال‌ها به سود حق خصوصی سرمایه گذار یا حاکمیت کشور میزبان فی نفسه بر دیگری برتری ارزشی نداشته باشد و تنها اوضاع و احوال و حقایق پرونده، در پرتو معاهده دو جانبه سرمایه-گذاری، قرارداد سرمایه گذاری فی ما بین و همچنین تضامین خاص یا عام اعطا شده به سرمایه‌گذار موجب برتری موردی یک استدلال بر دیگری گردد.همچنین بر اساس اکثریت آرای صادره از دیوان‌های داوری سرمایه‌گذاری، اثر نقض انتظارات مشروع سرمایه-گذار حق جبران خسارت وارده به وی در قالب رای به اعاده وضع به حال سابق، رای به جبران پولی خسارت یا ترکیبی از این دو می‌باشد
یادداشت :
جواد حق شناس
عنوان از روی صفحه نمایش عنوان
کتابنامه: ص.۱۱۷-۱۲۳
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 794622
تاریخ ایجاد رکورد : 1399/3/20
قیمت شيء دیجیتال : رایگان


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.