×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: هوش معنوي در ارتقاء سلامت روان و شادكامي دانش آموزان
پدیدآورندگان : غلامرضا رحيمي (پديدآور)
احمد جعفرزاده (پديدآور)
سهيلا رجبعلي پوربنابي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : سومين سمپوزيوم بين المللي علوم مديريت با محوريت توسعه پايدار
خلاصه : امروزه نوعي يكپارچگي در بين زندگي دروني و بيروني در حال شكل گيري بوده و يكي از حوزه هاي مهمي كه اين يكپارچگي درآن مطرح شده ،نظام آموزشي مي باشد . نظام آموزشي با آموزش هوش معنوي ،توانايي به كارگيري و بروز منابع ،ارزش ها و كيفيتهاي معنوي را ارتقاء ميدهد ،تا دانش آموزان بتوانند سلامت جسمي و روحي ورواني و شادابي را كسب نمايند . هدف از اين پژوهشآموزش هوش معنوي بر سلامت روان و شادكامي دانش آموزان سال دهم دوره دوم متوسطه بود. جامعه پژوهش شامل كليه دانش آموزان پايه دهم دوره دوم متوسطه شهربناب ذر سال تحصيلي 96-95 بودند كه از ميان آنان 113 نفر ( 54 پسر و 59 دختر ) به روش تصادفي خوشه اي انتخاب شدند . نمونه پژوهش به وسيله مقياس حساسيت معنوي تيري ، كولانين و اوباني ( 2006 ) و پرسشنامه شادكامي آكسفورد مورد سنجش قرار گرفته و سپس به تصادف به دوگروه آزمايش و كنترل تقسيم شدند. گروه آزمايش طي 16 جلسه 90 دقيقه اي برنامه آموزش هوش معنوي طرا حي شده توسط محقق را دريافت نمود در حالي كه گروه كنترل هيچ مداخله اي نگرفت .در پايان گروه هاي آزمايش و كنترل مجددا به وسيله ابزارهاي حساسيت معنوي و شادكامي مورد آزمون گرفتند داده ها با استفاده ازتحليل كوواريانس چند متغيري مورد بررسي قرار گرفت . نتايج نشان داد بين گروه آزمايش و كنترل از نظر و همچنين هوش معنوي و خرده مقياس هاي آن (احساس آگاهي ، احساس ابهام و رمز آلودگي ، احساس ارزش و احساس اجتماعي بودن ) تفاوت معنا دار وجوددارد ، بنابراين برنامه آموزش هوش معنوي در افزايش هوش معنوي و شادكامي دانش آموزان تاثير مثبتي دارد . بر اساس اين نتايج ميتوان نتيجه گرفت آموزش هوش معنوي نوجوانان را براي سود جستن از منابع معنوي در حل مسايل زندگي و رسيدن به اهداف توانا ساخته و منجر به سازگاري بهتر با محيط و افزايش شادكامي آنان مي شود .
شناسه : oai:civilica.com/Paper-IMSYM03-IMSYM03_129.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/3/19
تاریخ تغییر رکورد : 1396/3/19
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.