×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بازآفريني اسطوره در آثار بهرام بيضايي
پدیدآورندگان : مرجان فولادوند (پديدآور)
دانشگاه علامه طباطبائي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : قرباني
بازآفريني
كهن نمونه
مادر خدا
اسطوره
ايزد بانو
وضعیت نشر : تهران : : دانشگاه علامه طباطبائي ، ، ‭۱۳۸۶‬
مشخصات فیزیکی : ‮.‭۱۲۸‬‬ : دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : هدف:بازآفرینی اسطوره در آثار بهرام بیضایی می باشد. مبانی نظری : این پژوهش با اصل قرار دادن نظریات ارنست کاسیرر ، ژوزف کمبل و کارل گوستاو یونگ درباره ی تجدید پذیری و قدرت اسطوره به ردیابی بن مایه های کهن اساطیری در آثار بیضایی پرداخته و کوشیده تا تفاوت میان باز نویسی و باز آفرینی را به تمامی و با کمک تحلیل این آثار نشان دهد. روش تحقیق : در ابتدا نظرات متفکران یاد شده مورد بررسی قرار گرفت و سپس این نظرات در آثار بیضایی به عنوان متن مورد بحث سنجیده شد. یافتن بن مایه ها هر داستان و کشف اسطوره‌ی مرتبط با هر کدام در مرحله ی بعد مورد توجه بود. و در نهایت بررسی تطبیقی اجزای داستان ها با اساطیر هم سو آخرین بخش کار را به خود اختصاص داد. نتیجه :به نظر می رسد باز آفرینی اسطوره از جدی ترین و به روز ترین مباحث ادبیات ، جامعه شناسی و روانشناسی است که در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته ، اما در آثار نویسندگان و شاعران صاحب اندیشه ای چون محمود دولت آبادی ، احمد شاملوو هوشنگ گلشیری به آن پرداخته شده است کشف و بررسی این اسطوره ها مثل قربانی در داستان معصوم پنجم و مفهوم قهرمان در رمان کلیدر می تواند موضوع پایان نامه های باارزشی باشد.
یادداشت :
/مرجان فولادوند
؛استاد راهنما: میر جلال الدین کزازی
؛استاد مشاور: ژینوس شیخ مونسی
عنوان از روی صفحه نمایش عنوان
واژه نامه
کتابنامه
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 578125
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.