×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ضرورت حفاظت و حمايت از ماهي گورخري Aphanius vladykovi به عنوان يك گونه بومي انحصاري در معرض خطر انقراض در منطقه زاگرس مركزي
پدیدآورندگان : رضا درخشنده (پديدآور)
اصغر عبدلي (پديدآور)
دلارام سيكارودي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : كنفرانس ملي مخاطرات محيط زيست زاگرس
خلاصه : منطقه راگرس بخشي از نقطه داغ تنوع زيستي ابراني-آناتولي(_irano-anatolian)است.نقاط داغ تنوع زيستي جهان بر اساس دو ويژگي عمده شامل دارا بودن حداقل 1500 گونه گياه آوندي بومزاد(endemic)و از دست دادن 70 درصدزيست گاههاي خود انتخاب شده اند.برهمين اساس در سال 2000 بيست و پنج نقطه داغ تنوع زيستي در دنيا شناسايي شدند.كه دربرگيرنده درحدود 44 درصد گياهان و 35 درصد مهره داران جهان هستند. اين 25 منطقه در حدود 87 درصد وسعت اوليه خود را از دست داده و از سوي ديگر در مجموع در برگيرنده تنها 1/4 درصد وسعت زمين هستند. در اين ميان منطقه ايراني آناتولي يكي از 25 منطقه داغ تنوع زيستي دنيا طبقه بندي شده است.در ايران مجموعه كوهستان هاي زاگرس، البرز، كپه داغ و كوهپايه ها و دشت هاي چسبيده به اين كوه ها جزو منطقه داغ ايراني آناتولي هستند. كاملا مشخص است كه اين مناطق در برگيرنده بخش اعظم فون و فلور و يا به عبارت بهتر تنوع زيستي كشور هستند. زاگرس مركزي با وسعتي در حدود25000 كيلومتر مربع تقريبا در برگيرنده بهترين و با ارزش ترين بخش هاي مجموعه زاگرس در نقطه داغ تنوع زيستي ايراني آناتولي است. وضعيت توپوگرافي و آب و هوايي ويژه باعث شده تا در اين مجموعه، تنوع زيادي از اكوسيستم ها و زيستگاه هاي منحصربه فرد به وجود آيد و بدين ترتيب پذيراي تعداد زيادي از گونه ها شامل بيش از 2000 گونه از گياهان و برخي گونه هاي مهره دار با ارزش، در معرض خطر و بومي شده است.مطالعات گذشته نشان داده است كه برخي از گونه هاي داراي ارزش هاي اقتصادي، ورزشي، تزئيني، زيبايي شناسي و برخي گونه هاي بومي انحصاري ايران(Endemic)در منطقه زاگرس مركزي حضور دارند. بررسي ها نشان داده است كه بيشتر گونه هاي بومي انحصاري(Endemic)آب هاي شيرين ايران در اين منطقه پراكنش و حضور دارند. از سوي ديگر وضعيت زيست شناسي و بوم شناسي بسياري از گونه هاي ماهيان آب شيرين ايران مشخص نبوده و اين امر اعمال مديريت صحيح را در مورد جمعيت هاي گونه هاي مذكور با مشكل مواجه مينمايد.در دهه هاي اخير و در نتيجه تغييرات جمعيت، نظام هاي اقتصادي و اجتماعي و انواع و اقسام فشارها بر روي زيستمندان و تنوع زيستي اين بخش از زاگرس از جمله ماهي ها رو به كاهش نهاده و در خصوص برخي گونه ها در حال حاضر در معرض تهديد بسيار جدي قرار دارند. جلوگيري از روند تهديدها و حفاظت از تنوع زيستي اما يك لازمه ي بسيار بديهي دارد: شناخت گونه و وضعيت زيستگاه. از اين رو با توجه به سوابق مطالعاتي چند سال گذشته در زمينه شناسايي ماهيان استان چهارمحال و بختياري و استان هاي مجاور، پراكنش اين گونه تا حد زيادي مشخص گرديده و زيستگاه هاي شاخص نيز شناسايي شده است اما از ميزان جمعيت آت اطلاع چنداني در دست نيست.در اين راستا بررسي تنوع زيستي ماهيان زاگرس مركزي از طريق شناسايي گونه هاي ماهيان، تعيين پراكنش گونه ها در زيستگاه هاي مختلف و تعيين ارزش هاي مختلف گونه هاي ماهيان )اقتصادي، حفاظتي، صيد ورزشي، زيبايي شناسي و ...)بر اساس اطلاعات به دست آمده از فراواني، پراكنش و برخي خصوصيات ديگر گونه ها و نيز شناسايي گونه هاي بومي، انحصاري و غير بومي وارد شده به اين حوضه و معرفي آنها براي مردم و افزايش آگاهي آنها مي تواند به حفظ اين گونه هاي ارزشمند كمك نمايد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CEZ01-CEZ01_001.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/3/18
تاریخ تغییر رکورد : 1396/6/11
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.