×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ايالات متحده آمريكا وجنگ ايران وعراق
پدیدآورندگان : - (پديدآور)
نوع : متن
جنس : پايان نامه
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه تهران

وضعیت نشر :
مشخصات فیزیکی : جلد1 - ص ج، دوازده، 155
خلاصه : بررسي روند سياست ايالات متحده در قبال جنگ ايران و عراق و تحليل دخالتهاي سياسي و نظامي اين كشور به سود عراق در طول جنگ تحميلي./در اين تحقيق متغيرهاي ، اعمال فشارهاي بين المللي عليه ايران، وضعيت نامطلوب نظامي و اقتصادي ايران و حمايت و مداخلات نظامي ايالات متحده آمريكا در جنگ مبناي ارائه 3 فرضيه شده است. در اين بررسي دو فرضيه نخست را كه براساس دو متغيراول ارائه مي شود به عنوان فرضيه هاي جايگزين رقيب در نظر گرفته و فرضيه سوم را بر اساس متغير سوم فرضيه اصلي در نظر گرفته و اثبات كرده است./حمايتها و جانبداريهاي ايالات متحده آمريكا از عراق در طول جنگ و مداخلات نظامي اين كشور در اواخر جنگ به نفع عراق، دليل عمده و اصلي در تغيير موضع ايران است به جنگ و درنتيجه پايان يافتن مناقشة هشت ساله بين ايران و عراق شد. در ابتداي شروع جنگ ايالات متحده آمريكا سياست بي طرفي اتخاذ نمود و خواستار حل و فصل مسالمت آميز اين اختلاف شد. دولت كارتر در ارتباط با كشورهاي درگير در جنگ ، سياست دوگانه اي را در پيش گرفت كه هدف آن برقراري نوعي تعادل در برخورد آمريكا نسبت به دو كشور ايران و عراق و بدست گرفتن ابتكار عمل در صحنه سياسي و تاثير گذاري بر روند جنگ بر اساس هدفهاي آن كشور بود. دولت ريگان از همان آغاز سياست حمايت از عراق و رويا رويي با انقلاب اسلامي ايران را در پيش گرفت و در همين راستا با حذف نام عراق از فهرست كشورهاي حامي تروريسم سياست حمايت از عراق را توسط متحدان منطقه اي و اروپايي خود ادامه داد. ناكامي امريكا در ديپلماسي تحبيب كه با شكست سفر مك فارلين به ايران به اوج خود رسيد و انتقاد كشورهاي عربي از ماجراي فروش سلاح به ايران از سوي آمريكا و نگراني اين كشور از گسترش دامنه نفوذ شوروي در بين كشورهاي منطقه خليج فارس موجب چرخش تندي در سياست آمريكا در ارتباط با جنگ شدو دولت آمريكا نه تنها بر شدت جانبداري خود از عراق افزود بلكه روش خصمانه اي را در پيش گرفت. و عملاً در جنگ به عنوان پشتيبان عراق، با ايران به نبرد نظامي پرداخت و اين سياست را تا پايان جنگ و پذيرش قطعنامه 598 از سوي ايران ادامه داد.
یادداشت :
کتابنامه: به فارسی
کتابنامه: به انگلیسی
روابط بين الملل
كارشناسي ارشد
شناسه : oai:ut.ac.ir:thesis/1-17432
تاریخ ایجاد رکورد : 1380/11/10
تاریخ تغییر رکورد : 1388/8/17
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.