×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: قوميت و جنبشهاي اجتماعي در تاريخ معاصر ايران
پدیدآورندگان : مجيد خندق آبادي (پديدآور)
امام صادق (ع) (پديدآور)
معارف اسلامي و علوم سياسي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

دانشگاه امام صادق

توصیفگر : ملي‌گرايي
ايران
اقليتها
خودمختاري
جنبشهاي ملي
جنبشها
وضعیت نشر : تهران : دانشگاه امام صادق (ع) ، ، ‭۱۳۷۲‬
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭۲۲۲‬ص.‬
خلاصه : هدف از پایان نامه حاضر، پاسخ یابی به این سوال است که هدف و انگیزه جنبشهای جدایی طلب چه بوده است و آیا در این میان، قوم گرایی نیز نقش داشته است یا خیر‭ ؟‬تحقیق حاضر که به روش کتابخانه‌ای انجام یافته، مشتمل بر چهار فصل است. فصل اول، اختصاص به ماهیت جنبشهای اجتماعی و جایگاه قوم گرایی در آنها دارد. در فصل دوم، ناسیونالیسم ایرانی و مساله ملیتها در ایران مورد بررسی قرار می گیرد. فصل سوم، به پدیده خود مختاری در تاریخ معاصر ایران و جایگاه قوم گرایی در آن می پردازد. نهایتا" در فصل چهارم، مساله کردها مورد بحث قرار می گیرد. براساس یافته های تحقیق، جنبشهای مورد نظر را می توان به دو دسته تقسیم کرد: الف) جنبشهایی که علیرغم تشکیل حکومتهای محلی حداقل در ظاهر طالب جدایی نبودند و در مقابل به دنبال کسب آزادی و ایجاد دموکراسی در ایران بودند. این جنبشها به دنبال نارضایتی از حکومت مرکزی شکل گرفته بودند و نه تنها قوم گرا نبودند بلکه شدیدا" احساسات میهن پرستی و ناسیونایستی داشتند. ب) گروه دوم، جنبشهایی بودند که واقعا" خواستار حکومت خود مختاری و احیانا" جدایی کامل از ایران بوده اند. در بروز چنین جنبشهایی عوامل مختلفی نظیر نارضایتی های اقتصادی ، سرکوب و ستمهای فرهنگی، سرکوبهای سیاسی، تحریک بیگانگان، تحرکات در مرزهای همجوار و ضعف دولت مرکزی موثر بوده اند. به طور کلی می توان گفت که جنبشهای جدایی طلب در ایران، بیشتر حرکتی بوده است علیه ظلم و استبداد دولت مرکزی که تمام آنها یا به تحریک قدرتهای خارجی و یا با حمایت ضمنی آنها صورت گرفته است. این جنبشها حرکتی بومی - محلی برای متوجه کردن دولت مرکزی و رعایت حال آنها بوده است
یادداشت :
فارسی
شناسه : 24701
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/10/14
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.