×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: عقل گرايي در فلسفه عرب
پدیدآورندگان : ابوالحسن موسوي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

توصیفگر : عقل گرايي
فلسفه غرب
وضعیت نشر : علامه طباطبايي ، ، ‭۱۳۷۴‬
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭۲۰۵‬ص.‬
خلاصه : هدف تحقیق: پاسخ به این پرسش است که معانی متفاوت عقل گرایی در تفکر فلسفی غرب چیست‭ ؟‬در این پایان نامه در سه قلمرو چهار مساله مورد بحث قرار گرفته است. به این معنی که در قلمرو شناخت شناسی که از شاخه‌های مهم فلسفه است از عقل گرایی در مقابل تجربه گرایی و همچنین از عقل گرایی در مقابل اراده گرایی بحث شده و در قلمرو خداشناسی و فهم معارف دینی به ایمان گرایی در مقابل عقل گرایی پرداخته شده است. توجه به این نکته لازم به نظر می رسد که رویارویی تفکرات فوق همیشه و در نظر تمام فلاسفه کلیت ندارد. یعنی این معنی مورد نظر نیست که میتوان تمام فلاسفه را بالجبار در یکی از تقسیم بندیهای فوق جای داد چه بسا بعضی از آنان به عنوان نمونه عقل و تجربه را در حصول شناخت موثر بدانند و تقابلی از این لحاظ بین عقل و تجربه قائل نباشد. در بخش اول این پایان نامه به بیان عقل گرایی در فلسفه قدیم اختصاص دارد. در بخش دوم از فلسفه مسیحیت به نکته این دوره یعنی ایمان گرایی پرداخته در بخش سوم به بیان دیدگاه متکلمین و فلاسفه اسلامی پرداخته و...
یادداشت :
/ابوالحسن موسوی
؛استاد راهنما: عباس صوری
؛استاد مشاور: اصغر دادبه
کتابنامه
شناسه : 434482
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/9/12
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.