×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: پژوهشهاي زبان شناختي فارسي(مجموعه مقالات)
پدیدآورندگان : محمد دبيرمقدم (پديدآور)
علي اكبر رژدام (ویراستار)
نوع : متن
جنس : کتاب
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

مرکز نشر دانشگاهی

وضعیت نشر : مركز نشر دانشگاهي ، چاپ دوم - 1388
مشخصات فیزیکی : وزیری
فهرست مطالب : مجهول در زبان فارسی, , ساختهای سببی در زبان فارسی, , پیرامون را در زبان فارسی, , فعل مركب در زبان فارسی, , توصیف و ویژگیهای زبانی دو كودك عقب مانده ذهنی و منزوی و تحلیل پیامدهای آن, , زبان فارسی و نظریه های زبانی: در جستجوی چارچوبی برای تدوین دستور جامع , زبان فارسی
یادداشت :
دكتر محمد دبیرمقدم، زبان شناس نام آشنای این دیار و دیگر كشورها، دكترای خود از دانشگاه ایلینوی امریكا دریافت كرده و هم اكنون استاد زبان شناسی دانشگاه علامة طباطبایی است. كتاب پژوهشهای زبان شناختی فارسی گزیدة مقاله هایی است كه وی طی بیست و چند سال اخیر به چاپ رسانده است و شش مقالة این كتاب به زبان فارسی و سه مقالة دیگر به انگلیسی نگاشته شده است. چهار مقالة اول این كتاب به زبان انگلیسی در مجلات تخصصی زبان شناسی یا مجموعه مقاله ها در امریكا، اروپا و ژاپن منتشر شده و دو مقالة آن به زبان آلمانی در مجله به چاپ رسیده است. مباحث مطرح شده در این كتاب از موضوعهای بسیار بنیادی در ساخت زبان فارسی است كه زبان شناسان ایرانی و غیرایرانی بسیاری بدانها پرداخته اند. تحلیلها و نتیجه گیریها دكتر دبیر مقدم در این مقاله ها در مجله های بین المللی زبان شناسی و آثار زبان شناسان مورد ارجاع استناد و بحث قرار گرفته است. توصیف تحلیل و تبیین داده های زبان فارسی در چارچوب نظریه های نوین زبان شناسی و نیز مبنا قرار دادن این داده ها در ارزیابی ادعاها و پیش بینی های این نظریه ها مشخصة بارز كتاب پژوهشهای زبان شناختی فارسی است. مطالعة این كتاب به همه دست اندركاران زبان و زبان شناسی و به ویژه به آنانی توصیه می شود كه با مسائل زبان فارسی دست و پنجه نرم می كنند و برای گشودن آنها كمر همت بسته اند.
شناسه : oai:iup.ir/825
تاریخ ایجاد رکورد : 1388/11/17
تاریخ تغییر رکورد : 1392/7/7
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.