×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: حقوق فرهنگي شهروندان در مباني اسلامي و قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران(‭Caltural rights of citizens in the Islamic fondations and constitution of the Islamic republic of Iran‬ [پايان‌نامه])
عنوان: ‭Caltural rights of citizens in the Islamic fondations and constitution of the Islamic republic of Iran‬
پدیدآورندگان : محسن : داوري (پديدآور)
دانشگاه امام صادق(ع) (پديدآور)
معارف اسلامي و حقوق (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : امر به معروف و نهي از منكر
قانون اساسي
Constitutional law
حقوق فرهنگي
Islam
حقوق شهروندي
اسلام
‭cultural law‬
‭enjoining good and forbidding Evil‬
‭citizen law‬
وضعیت نشر : تهران : دانشگاه امام صادق(ع) ، ، ‭۱۳۸۸‬
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭۲۵۱‬ص.‬
خلاصه : فرهنگ یکی از مهمترین وجوه تمایز زندگی انسانی از زندگی حیوانی بوده و از سه نظام به هم پیوسته باورها، ارزش‌ها و رفتارها تشکیل می‌شود که از آنها به اجزای متشکله فرهنگ یاد می‌شود. با توجه به اهمیت فرهنگ در زندگی انسان، تعیین و تبیین حقوق و تکالیف فرهنگی شهروندان نیز از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار می‌گردد. با دقت در مفاهیم اساسی بحث حقوق فرهنگی از قبیل مفهوم حق و فرهنگ و انسان از منظر اسلام می‌توان حقوق فرهنگی شهروندان را از دیدگاه اسلام مجموعه حقوق و تکالیف فرهنگی دانست که اولا" با حقیقت انسان و جامعه انسانی تطابق دارد و ثانیا" این حقوق و تکالیف در ارتباط افراد با یکدیگر و با جامعه و با حکومتی که تدبیر امور آنها را جهت نیل به سعادت دنیوی و اخروی بر عهده دارد نمود می‌یابد. از دیدگاه اسلام آنچه در حوزه باورها و ارزش‌ها و رفتارها به عنوان عناصر تشکیل دهنده فرهنگ با حقیقت انسان و جامعه انسانی تطابق دارد عبارت است از حق توحید. بدین معنا که انسان، هم حق و هم تکلیف دارد که دارای باور، گرایش و رفتار توحیدی باشد .اسلام برای تامین حق توحید به عنوان حق فرهنگی شهروندان، با مبنا قرار دادن تواصی به حق و امر به معروف و نهی از منکر، هم فرد و هم حکومت را مسئول می‌داند و برای تامین این حق در حوزه باورها، عدم اکراه و اجبار و بلکه تبیین رشد و غی از طریق حکمت و موعظه و جدال احسن را مد نظر قرار داده و در حوزه گرایش ها به عنوان حوزه رابط بین دو حوزه باورها و رفتارها ایجاد گرایش به سمت ارزش‌های توحیدی را و در حوزه رفتارها نیز برخورد سلبی به منظور جلوگیری از بروز رفتارهای غیر توحیدی را مورد توجه قرار داده است. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز که مطابق اصل چهارم، موازین اسلام بر کلیه اصول آن حاکم است در چارچوب تعالیم اسلام به حقوق فرهنگی شهروندان و نحوه تامین آن پرداخته است
یادداشت :
/ محسن داوری
چکيده : فارسی
شناسه : 610674
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/21
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.